A ty zbývající věci co mě na Americe serou
11)
Bankovnictví v USA je vůbec takové nějaké zkostnatělé. Všichni jsme slyšeli o té "vymoženosti" zvané šeky. Ve Spojených státech se ve skutečnosti používají! Jako primární prostředek pro převod peněz. Za rok jsem nepřišel na to, jak pořádně "bezdrátově" převést peňauze. Online bankovnictví vypadá tak, že zadáte příkaz na webu a banka vytiskne (!) šek a pošle ho druhé straně. Tam někdo musí zajít do své banky a šek proplatit. Samozřejmě se dočkáte i pokročilé technologie, jako je "elektronické podání" šeku přes mobil, či někteří velcí dodavatelé (elektřina, poskytovatelé internetu) mají bližší kontakt s bankou a funguje to trochu rychleji ale šekový základ je stále stejný. Ale prostě nemít přímé číslo protiúčtu pro převod, jak to spolehlivě funguje u nás doma, je trochu nepochopitelné. Minimální penetraci trhem EMV čipy zvyšujícími bezpečnost při platbě kartou snad ani nemusím zmiňovat… právě jsem tak udělal.
12)
Jednou z vlastností Američanům vnaprosto lastní je to jejich vlastenectví a přidružená propaganda. Zkrátka jsou hoši ve dvou válkách najednou a tak se musí domácím tyhle polozapomenuté konflikty občas připomenout. Pro pacifistického čecháčka je trochu nezvyklé vidět všude vedle důchodcovských a dětských slev také diskounty pro příslušníky armády, vlající americké banery a tleskat "kdejakému" veteránovi na stadiónu.
13)
Všechno je byznys… především. Neříkám, že bychom to nedokázali také, ale jakou nesmyslnou atrakcí se stalo dějiště hrůz z 9. září 2001 v New Yorku je už trochu přes čáru. Oni ti Američané umějí žít naplno, to jo, udělat show úplně ze všeho. Vlastně můžete jít na jakoukoliv provázenou tour, zapomenete na tu poslední na Karlštejně. Potom se nemusejí tolik stydět natáhnout ruku pro nějaké to dýžko od informacíchtivých turistů. Peníze se točí všude okolo, restaurace plné a cvrkot peněženek hraje prim. Pokud takhle vypadá porecesní návrat k sladkým dnům, tak se docela těším, až se z té ekonomické krize vyhrabeme.
14)
Kde je konečná cena? Opět nevím, zda je toto důsledek mé ignorance nebo prostě nepřehledný systém, ale ve Spojených státech jsou téměř všechny ceny v obchodech uvedeny bez daně. A naopak někteří obchodníci (je jich ale minimum) již mají ceny po daňové přirážce. Je to vlastně obdoba naší daně z přidané hodnoty, ale vyhlašovaná státem, takže se v různých částech země může značně lišit. Naštěstí alespoň nedosahuje desítek procent jako u nás. Ale což zvláště při větším nákupu vás může tato malá * u cen překvapit. Jako třeba například když si kupujete nový laptop a on vás stojí o téměř sto dolarů více… :-)
15)
A nakonec zakončíme tím prvním čeho si v USA všimnete - všechno je überobrovské. Něco co mě nepřestane fascinovat od prvního dne, kdy jsem vystoupil na letišti v Miami. Vlastně nevím, zda mě to sere, nebo jsem se na tom stal závislým.
Větší přece znamená lepší, ne? Co třeba ty obří hamburgery a bezedné nápoje. A teď ty miniporce v restauracích u nás doma v Evropě? Vítej zpátky do reality, Davide.