Možná také patříte mezi tu ignorantskou sortu lidí, kterým nedochází význam vynálezce srbského původu Nikoly Tesly (1856 - 1943), otce střídavého proudu, který mluvil osmi jazyky, včetně češtiny. V postkomunistických Čechách je stále zakořeněno rozšifrovávat slovo Tesla jako akronym pro technika slaboproudá (či ironicky známý výklad technicky slabé), ale jeho důležitost pro svět byla mnohem větší. Před Marconim vynalezl rádio, x-rays dlouho před Roentgenem, pracoval nad obnovitelnými zdroji energie a mnohem víc... A nesnášel se s Edisonem.
S Teslou jsem se poprvé zřejmě seznámil prostřednictvím videoherní série C&C: Red Alert, RTS strategie, která je dodnes skvěle hratelná (hlavně její nezapomenutelný druhý díl) a tamní obranné věže, tzv. tesla coily si každý hráč okamžitě zamiluje, protože snadno a rozkošně uškvaří objevivší se nepřátele. Dále také samozřejmě v několika snímcích ze kterých mohu jmenovat Jarmuschovy povídky Kafe a cigára a také z kouzelnického opusu Dokonalý trik, kde hrál Nikola Tesla důležitou dějovou roli (v podání Davida Bowieho). Vůbec videohry jsou v referencích na Teslu mnohem aktivnější než filmová/televizní tvorba a tak jsme se vedle Red Alertu s jeho vynálezy setkali například ve střílečkách Blood, RTCW a mnoha dalších.
Ale proč o tom všem píšu? Někteří z čtenářů těchto řádků možná již znají autora komiksů Oatmeal Matthew Inmana. Člověk s neskutečným nadhledem, který nedávno vyjebal s jedním haterem, jež ho soudil za velmi bizardních okolností. Oatmeal vybral pomocí crowdfundingu peníze, které na něm chtěli vysoudit a použil je na dobročinné účely. Díky Bohu za tuto absurdní frašku/žalobu, díky níž Inman získal zkušenosti a hlavně sebevědomí na něco většího. Na trochu zásadnější akci.
Matthew je velkým obdivovatelem Nikoly Tesly a již se ze své lásky několikrát vypsal/vykreslil na svém webu (doporučuji!). Nyní se pomocí crowdfundingové služby indiegogo pokouší vytvořit americké muzeum zasvěcené tomuto zapomenutému vědci. Na Lake Islandu stojí pozůstatky laboratoře a tzv. Wardenclyffské věže, experimentu, který měl zásobovat bezdrátově elektřinou snad i celou planetu. Nyní je pozemek k prodeji buď pro obchodní účely, nebo právě Inmanovi (podporovanému místní komunitou za záchranu laboratoře). Potřeboval jenom 850 000 $ k jeho nákupu... pro začátek pozemek stačí. Vybudování muzea bude stát ještě mnohem více, v řádech miliónů dolarů.
Proto se každý příšpěvek může hodit. Toto bylo moje první zapojení se do crowdfundingu, stačil dostatečně fascinující nápad, sympatický člověk zaštiťující akci svým jménem a jsem na palubě i když vím, že moje šance na návštěvu muzea jsou minimální.
Teď je na kontě neziskové organizace téměř milion dolarů. Vyhazujeme peníze kolem sebe na zbytečnější věci. Třeba na knížku o Teslovi, kterou mířím nakoupit...
pátek 24. srpna 2012
sobota 4. srpna 2012
Kanďák 2012 - Zápisky o boji otavském #3
Sobota 7. 7. 2012
Krásný východ slunce jsme sice neviděli, ale zato jsme někteří z nás prožili bolehlavové vstávání. Někdo dokonce vstal zřejmě levou nohou a přivodil si menší zánět ucha. Aniž bych chtěl kohokoliv jmenovat, tak nás začínalo stále častější naříkání unavovat a tak jsme vzali Klárku do města poohlédnout se po místní lékárně. Musím uznat, že ranní procházka byla rozhodně osvěžujícím cvičením a kilometrovou obchůzku kolem vody do Strakonic jsme absolvovali nakonec celkem rádi. Kláda v první otevřené lékárně dostala doporučení si zajít raději na pohotovost k vyčitění svých plachťáků, které si nepříliš pravidelně čistila imho posledních asi 23,8 let. My jsme využili chvilku čekání nejdříve k nákupu v místní jednotě (jednota, síla, bratrství!), kde se nám dostalo pohoštění hlavně v podobě čerstvého pečiva a jednoho taveného sýra, který dodnes, neotevřen, hnije v naší lednici. Cestu zpátky jsme si dovolili obzvláštnit také velkou dávkou zmrzliny na strakonické promenádě - dávka zvaná "dospělá" byla dostatečně silná, aby svým cukrem zabila statného oře či vystačila na hostinu ke středně velké svatbě. Bauy si dal téměř dvě. Vrátili jsme se zpět do kempu a mohli jsme se po rychlé snídani a zabalení kufrů vydat na sobotní plavební etapu.
Slušné počasí nás vítalo, hned na začátku Strakonic jsme se neorganizovaně chytli ve frontě u jezu, kde jsme ve zmatku chytli prvního háčka co byl po ruce. A tak jsem najednou vyjížděl od břehu s Ivčou v popředí. Ne, že bych si chtěl na Zuzu stěžovat, ale osvěžení přišlo vhod a Ivča hlásila, jak je jejím dobrý zvykem - tzn. neustále. Se slovy "To bylo ono?" jsme sjeli i druhý strakonický vodní smrťák a po několika minutách se opět za deště vyměnili do standardizovaných dvojiček. I když jsem opět na chvíli skončil sedět vpředu, tak Zuzka si hrdinně troufla na svůj první sjez. Bez problémů zdoláno. Respect..
Sedmý den v červenci 2012 se jednoznačně zapsal do vodáckých dějin, protože... "king kong padl". Aneb jak bystře poznamenal Honza Kolář k vyklopení Brůnýska (v jistých kruzích je Honza také známý jako generátor náhodných hlášek). Jednalo se snad o první historické vyklopení tohoto velezkušeného, téměř snad i vodního tvora. Tento nečekaný moment zřejmě nedocenila Martina, která od středečního losu o kormidelníka svítila nadšením z bezstarostnosti a bezpečnosti. Tento grandiózní okamžik naštěstí zastínil zbabělost nás všech ostatních, kteří jsme si rychle po nehodě rozmysleli své záměry a inkriminovaný sjez nehrdinsky obešli. Na druhou ruku, za trest, za naše zbabělství, jsme se s Najmíkem docela dost nadřeli. Bára nás také konečně obohatila o svůj náhled na atraktivní kluky... no řekněme decentně, že je na českou holku trochu nestandardní.
"Koukám si takhle jednou v práci z okna. Kolem oběda to bylo. Vidím v protější budově za oknem Báru. A říkám si... Bára" |
Zbytek denní etapy měl hlavně zajímavý Bauy, protože chytil nějakou zajímavou běhavku a tak s Eliškou neustále zastavovali ve vynucených pit stopech. Celý den nás provázela rychlejší voda a peřeje byly častější než obvykle, přesto jsme zrovna v sobotu zažili nejkrásnější souloď, kdy jsme opravdu bezstarostně všichni leželi na osmikatamaránu a nechali se volně unášet. Svoboda. Kerouac hadr. Dopoledne propršelo, zatímco odpolední čas byl naplněn sluníčkem - počasí jak vhodné k invazi hovad. Z tohoto důvodu holky neustále protestovaly, že počet hovad se na našich lodích zvyšuje na neúnostné hodnoty. Najmík večer skončil s úchvatným skóre 30 mrtvolek, které volně plavaly uvnitř jejich kocábky.
Večer jsme dorazili do kempu u Putimy. Kde k našemu překvapení, opravdu žádná Putimská brána nestojí. Několik menších zdravotních komplikací... téměř všichni blili a srali. A kdo tvrdí, že neblil a nesral, ten hraje nějakou vyšší balamutící hru na ostatní. Kemp na soutoku (real name) neměl příliš připravená sociální zařízení a tak chlapci vyrazili na punk ke koupeli do vody. Lachtan dorazil.
Večer jsme vyšli do Putimy. Je to pěkná víska. Hlavní ale je, že jsme našli hospodu. Příjemné posezení po celodenní námaze. Proč my vlastně jezdíme vodu, když hlavní je pak to vysedávání v pubu? Nešlo by to udělat jednodušeji? Just kidding Brůny... Můžu jenom říct, že postupně nás jednotlivé skupinky opoustěly a tak je putimská hospoda jen další v řadě, kterou jsme s Bauym zavírali. Společně s HKS holkamí jsme se vydali po půlnoci ztemnělým hvozdem do kempu. Není nad to, když se ninja v takto strašidelném prostředí schová do křoví a čeká na svou příležitost. Ještěže tma zakryvá hnědou velmi účinně.
Neděle 8. 7. 2012
Již v sobotu večer v hospodě začala vzpoura naplno, navíc se zhoršil zdravotní stav na rotě. Došlo tedy k nouzovému plánu, který zrušil krátkou nedělní etapu do Písku. Už podruhé za sebou Honzovi zbyly oči pro pláč nad jeho vlastní dokonalou organizací, kterou mu nevděčníci pokazili :-)
Protože bylo nutné počkat na odvoz lodí, došli jsme tudíž ke konsenzu, že rozdělit se bude efektivnější (ne všichni měli na pondělí domluvenou dovolenou). Větší nemocná skupina odjela během poledne, zatímco my vytrvalí jsme zůstali až do konce a s pivní podporou odevzdali samby, které toho zažily již hodně. Vy lazaři nikdy nepochopíte jak nevrlý číšník nás obsluhoval, jak frajer Bauy ztratil pádlo a mi ho cálovali, jak milá paní nás obsluhovala s kalkulačkou na nádraží v Putimi, jak v Písku přišla buřina a proč nenávidíme slovo "vejvar" vyřčené z Honzových úst. Tak zase za rok?
Co příště? "Pojedeme Podolí!" |
středa 1. srpna 2012
Tipy #7/2012 - Červenec
Červenec 2012 to v nevýznamné historii mého blogu přineslo hlavně zářez v podobě výborného Indie Game: The Movie. Dokument o nezávislých herních vývojářích je sám o sobě skvělým snímkem, a také zábavným pochrochtáníčkem pro člověka jež se alespoň okrajově o videoherní průmysl zajímá - ale přesto snímek zůstává hlavně o několika hlavních hrdinech, o lidech, upřednostňuje je před samotným procesem tvorby hry. Já jsem navíc měl možnost se účastnit projekce s nezapomenutelnou atmosférou ve startup "hnízdě" na pankráckém TechSquare v Praze. Obklopen mozky s velkou budoucností před sebou (alespoň v to doufám) jsem dostal příležitost hodně inspirativně přemýšlet nejenom o filmu samotném...
Dále můžu zmínit několik stand-up comedy shows (Louis C. K., Rob Riggle, Will Ferrell), můj první Comedy Central Roast a obligátně i SNL (proklaté esenelko, už s tebou za pár měsíců skončím!).
Z fiktivní tvorby jsem konečně zakusil dvě komedie Mikea Judgea a hlavně jsem konečně viděl klasiku od Sidneyho Lumeta Selhání vyloučeno z roku 1964. Ač snímek jistě kvalitní (výborný Henry Fonda), historicky na sebe strhává pozornost hlavně díky "rivalství" s Dr. Divnoláskou od Stanleyho Kubricka. Oba snímky produkovala Columbia a poslala je do kin téměř proti sobě, později uvedený Fail-Safe u diváků propadl. Hlavně protože se nedokázali naladit na jeho vážnější formu - která byla bílým opakem k černé komedii od Kubricka. Film je dle mého dnes téměř zapomenut, ale emocionální sílu jistojistě má a je škoda, že spousta lidí se naučila pouze nedělat si starosti a mít ráda bombu.
Dále můžu zmínit několik stand-up comedy shows (Louis C. K., Rob Riggle, Will Ferrell), můj první Comedy Central Roast a obligátně i SNL (proklaté esenelko, už s tebou za pár měsíců skončím!).
Z fiktivní tvorby jsem konečně zakusil dvě komedie Mikea Judgea a hlavně jsem konečně viděl klasiku od Sidneyho Lumeta Selhání vyloučeno z roku 1964. Ač snímek jistě kvalitní (výborný Henry Fonda), historicky na sebe strhává pozornost hlavně díky "rivalství" s Dr. Divnoláskou od Stanleyho Kubricka. Oba snímky produkovala Columbia a poslala je do kin téměř proti sobě, později uvedený Fail-Safe u diváků propadl. Hlavně protože se nedokázali naladit na jeho vážnější formu - která byla bílým opakem k černé komedii od Kubricka. Film je dle mého dnes téměř zapomenut, ale emocionální sílu jistojistě má a je škoda, že spousta lidí se naučila pouze nedělat si starosti a mít ráda bombu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)