pátek 24. srpna 2012

Dostane Nikola Tesla nové muzeum?

Možná také patříte mezi tu ignorantskou sortu lidí, kterým nedochází význam vynálezce srbského původu Nikoly Tesly (1856 - 1943), otce střídavého proudu, který mluvil osmi jazyky, včetně češtiny. V postkomunistických Čechách je stále zakořeněno rozšifrovávat slovo Tesla jako akronym pro technika slaboproudá (či ironicky známý výklad technicky slabé), ale jeho důležitost pro svět byla mnohem větší. Před Marconim vynalezl rádio, x-rays dlouho před Roentgenem, pracoval nad obnovitelnými zdroji energie a mnohem víc... A nesnášel se s Edisonem.
S Teslou jsem se poprvé zřejmě seznámil prostřednictvím videoherní série C&C: Red Alert, RTS strategie, která je dodnes skvěle hratelná (hlavně její nezapomenutelný druhý díl) a tamní obranné věže, tzv. tesla coily si každý hráč okamžitě zamiluje, protože snadno a rozkošně uškvaří objevivší se nepřátele. Dále také samozřejmě v několika snímcích ze kterých mohu jmenovat Jarmuschovy povídky Kafe a cigára a také z kouzelnického opusu Dokonalý trik, kde hrál Nikola Tesla důležitou dějovou roli (v podání Davida Bowieho). Vůbec videohry jsou v referencích na Teslu mnohem aktivnější než filmová/televizní tvorba a tak jsme se vedle Red Alertu s jeho vynálezy setkali například ve střílečkách Blood, RTCW a mnoha dalších.
Ale proč o tom všem píšu? Někteří z čtenářů těchto řádků možná již znají autora komiksů Oatmeal Matthew Inmana. Člověk s neskutečným nadhledem, který nedávno vyjebal s jedním haterem, jež ho soudil za velmi bizardních okolností. Oatmeal vybral pomocí crowdfundingu peníze, které na něm chtěli vysoudit a použil je na dobročinné účely. Díky Bohu za tuto absurdní frašku/žalobu, díky níž Inman získal zkušenosti a hlavně sebevědomí na něco většího. Na trochu zásadnější akci.
Matthew je velkým obdivovatelem Nikoly Tesly a již se ze své lásky několikrát vypsal/vykreslil na svém webu (doporučuji!). Nyní se pomocí crowdfundingové služby indiegogo pokouší vytvořit americké muzeum zasvěcené tomuto zapomenutému vědci. Na Lake Islandu stojí pozůstatky laboratoře a tzv. Wardenclyffské věže, experimentu, který měl zásobovat bezdrátově elektřinou snad i celou planetu. Nyní je pozemek k prodeji buď pro obchodní účely, nebo právě Inmanovi (podporovanému místní komunitou za záchranu laboratoře). Potřeboval jenom 850 000 $ k jeho nákupu... pro začátek pozemek stačí. Vybudování muzea bude stát ještě mnohem více, v řádech miliónů dolarů.

Proto se každý příšpěvek může hodit. Toto bylo moje první zapojení se do crowdfundingu, stačil dostatečně fascinující nápad, sympatický člověk zaštiťující akci svým jménem a jsem na palubě i když vím, že moje šance na návštěvu muzea jsou minimální.
Teď je na kontě neziskové organizace téměř milion dolarů. Vyhazujeme peníze kolem sebe na zbytečnější věci. Třeba na knížku o Teslovi, kterou mířím nakoupit...

Žádné komentáře:

Okomentovat