www.masoniclibraries.org |
Do Philadelphie jsem dorazil okolo páté šesté večer autobusem a byl jsem trochu překvapen, že zastávka Greyhoundu byla mnohem více v centru než ta na hlavní 30. ulici, kde sídlí železniční Amtrak (většinou jsou terminály pro vlaky i autobusy velmi blízko). Výborný čas se jenom ubytovat a zajít se někam najíst. V milém malém hostelu jsem sebral mapu a dal se na průzkum hlavní ulice - Market Street a jejího nejbližšího okolí, trochu jsem se potuloval a okukoval místa, kam druhý den zajdu. A když byl čas na dlabanec, nemusel jsem dlouho přemýšlel a zamířil podle doporučení z hostelu do Jim's na pořádnej místní cheesesteak. O jak já miluju cheesesteak. Je to nezdravé, ale protože se servíruje většinou bez přílohy, hranolky netíží a člověk má chuť na další (a další, a další, a další). Odolal jsem a po této delší procházce jsem si docela užil zasloužený spánek.
Druhý hlavní den jsem chtěl věnovat vší té historii, kterou je Philadelphia úplně přeplněna. První zastávkou byla Independence Hall, neboli Old State House. Dřívější místo místní vlády, které se hlavně proslavilo býti dějištěm podpisů hned dvou veledůležitých dokumentů americké historie. 1776 podpisem Deklarace nezávislosti a o pár let později (1787) se zde ratifikovala Ústava Spojených států - první konstituce na světě. Prohlídka pěkná, i pár detailů popisujících podpisy jsem se dozvěděl. Dále jsem se zastavil podívat na Liberty Bell. Prastarý zvon opředený legendami je hlavně symbolem svobody - i když vlastně nezazněl během podpisu Deklarace nezávislosti jak se traduje. Philadelphia byla po 10 let také hlavním městem USA, proto je možné si prohlédnout pozůstatky prezidentského domu, či zasedací místnosti kongresu/senátu. Vidět všechny tyto pamětihodnosti vás nutí vzpomenout na kinoflák Den nezávislosti a přehodnotit svůj názor na Lovce pokladů s Nicholasem Cagem. Sakra já ten film chci snad i znovu vidět. Dále jsem zašel do přístaviště, kde se nachází Independence Seaport Museum. Budova nic moc, ale mají ukotvené dva pořádné unikáty k prohlédnutí. Prvním z nich je USS Becuna, vysloužilá ponorka z 2. světové války. Prohlídka vnitčřku uzavřené rakve byla naprosto famózní a depresivní. Druhým unikátem je USS Olympia - nejstarší ocelová válečná loď na světě. Oba kousky ve skvělém stavu. Po návratu na hostel jsem se i zapojil do nějaké společenské hry s dalšími hosty (pár Američanů, Dánka, Angličan...). Nějaké to pivko rozhodně pomohlo k brzkému ulehnutí.
Čtvrtek jsem zasvětil dvoum hlavním cílům. Eastern State Penitentiary a Philadelphia Museum of Art. Eastern State Penitentiary - je obří rozpadající se vězeňský komplex, první svého druhu s hvězdicovým půdorysem, který byl vzorem pro stavbu další věznic tohoto typu po celém světě (např. Plzeň). Audioúprůvodce namluvil herec Steve Buscemi a jeho hlas skutečně do tohoto prostředí sedne jak ulitý. Je to strašidelné místo snadno srovnatelné třeba s Alcatrazem v San Franciscu. Na pozdní oběd jsem se vrátil do Reading Terminal Market, což je bývalý vlakový terminál přeměněný do obřího gurmánského svatostánku s desítkami restaurací/fastfoodů v nabídce. Podle intrukcí mířím k Dinic's Roast Pork and Beef. Nejlepší jídlo v Americe! A navíc mi náhodná paní v předlohé řadě dala $20 se slovy "užijte si USA" (já furt říkám, že holit se je zbytečnost a že Američané jsou nejmilejší lidé na světě). Odpoledne jsem se konečně dostal k nejslavnějšímu "pomníku" Philadelphie. Ke schodům vedoucím k Philadelphia Museum of Art, kterým se přezdívá Rocky Stairs. Snad ani nemusím představovat, jaký můj nejoblíbenější filmový hrdina se zde proháněl a dostával se do životní kondice. Je to neskutečně veselé místo plné optimismu. Vidíte desítky lidí běhat do schodů jak blázni, spousta z nich má v uších sluchátka a je vám úplně jasné, jaké hudební tóny jim v nich zní. Radost jenom pozorovat ten šrumec lidí, kteří sem přišli ze stejné zvědavosti. Smrt bezvěrcům. Večer jsem měl lístky na jeden z vrcholů mého výletu. NHL utkání mezi domácími Flyers a New York Rangers. Wells Fargo Center je asi větší než Pepsi Center v Denveru a návštěva lehce pod 20 tisíc ani zdaleka nenaplnila hlediště. Super zážitek i když nějak ten severoamerický styl plný bitek nemusím. A konečně jsem viděl domácí tým vyhrát. Návrat a do města a večeře zase u Jim's a můj poslední Philly Cheesesteak... ☹
www.myphillyalive.com |
V poslední den, pátek už jsem se jenom připravoval na pomalý dojezd a cestu pryč. Zašel jsem na předčastný oběd k Dimic's, kde mě obsluha dokonce poznala z minulého dne. Připadal jsem si viný jako alkoholik chodící do stejného baru, kde mu barman nalévá automaticky. Šup na 30. ulici na vlak, který mě zaveze do... Atlantic City. Je to neskutečné, ale je to předposlední zastávka v USA!
DenverChicagoCleveland"Maine"BostonNew YorkWashingtonPhiladelphia- Atlantic City
- New York
- Reykjavik
- London
- Prague!!!
Žádné komentáře:
Okomentovat