čtvrtek 24. října 2013

Washington - město pana George (10/18 - 10/22)

Zatímco jsem si pochrochňával nad pohodlným cestováním ve vlaku, do mě vstupovala více a více nejistota. Vlak měl přijet do města v 9:45, hostel zavíral v deset a mně se nedařilo dovolat, abych zajistil pozdní check-in. Takže zhruba ještě 20 minut před desátou jsem nevěděl, zda si nezahoumlesím na místním nádraží. Ale vše nakonec vyšlo a i přes zpožděný příjezd jsem se do postele v Capital View hostelu dostal.
www.blog.jaminbeatty.com
Sobota ráno a já si začal uvědomovat, že mám přece jenom dost času v této zastávce. A jak příhodné, poněvadž Washington je celkem pomalé město, kde je všechno předimenzované a daleko od sebe. Jediné místo na světě, kde vám světlo na semaforu dá více než minutu na přechod. Centrem města je The Mall - obrovské otevřené prostředí, které na východě začíná Kapitolem a na západě ho uzavírá Lincolnův memoriál (uprostřed je obrovský vztyčený falický monolit). A po stranách The Mall lemují všechna ta muzea skladující americké poklady. Vlastně jsem za celé první odpoledne stihl pouze Kapitol a Kongresovou knihovnu. Kapitol, místo kde sídlí zákonodárná moc Spojených států, je nádherná obří budova (stavba začala roku 1793) plná symbolické architektury, začínající na vrcholku kupole sochou nazvanou Svoboda až po základy stavby se symbolickými podpůrnými sloupy. Budova je vyzdobena samozřejmě výjevy z historie země, ale také sochami, které dodávají jednotlivé státy federace a symbolizují slavné rodáky. Kongresová knihovna je de facto národním archivem USA s více než 22 miliony knih včetně všemožně důležitých originálů, fotografií, filmů. Zkrátka všeho. V době mé návštěvy probíhalo několik výstav. Ty největší se vztahovaly k občanské válce (skvělé doplnění mých předešlých nových vědomostí z Bostonu) a z předrevolučních dob. Vrátil jsem se brzy na hostel, abych se mohl připravit na nadcházející neděli, kde jsem očekával spoustu zavřených muzeí/památek. Ale Američané (teď) pracují tvrdě a zavírá se vpodstatě jenom na Vánoce.
www.sciencemuseum.org.uk
Ve Washingtonu je jednoznačnou výhodou, že všechna muzea, jejichž název je "národni..." jsou zadarmo, tudíž jsem utratil vě městě peníze jenom za jídlo, ubytování a suvenýry. Jedním národním je i Národní muzeum americké historie. Celkem nic moc, ale mají pradávnou vlajku z roku 1812, která byla inspirací pro slova americké národní hymny. Dále jsem se jen tak toulal a vlastně i náhodou se nachomýtl do Národního muzea letectví a kosmonautiky. Má pověst jednoho z nejlepších ve Washingtonu a já musím jenom přikyvovat. Pokud jste fanoušci do kosmonautiky, tak tady budete v tom nejlepším co svět může nabídnout. Evropan musí překousnout ten silný americký pohled na závod do vesmíru, ale i několik artefaktů ze sovětského výzkumu se najde. Ale jinak vpodstatě všechno co se na zem z kosmu vrátilo naleznete tady. Modul prvního Američana ve vesmíru, prvního Američana ve volném vesmíru a samozřejmě zbytek velitelského modulu z Apolla 11, který navrátil astronauty z první výpravy na Měsíc. Samozřejmě i zbytek muzea je zajímavý a exponátů je tolik, že druhé světové válce se věnuje jenom malý kamrlík kde se k sobě tulí Mustang, Spitfire, Messerschmitt a Zero jako nikdy předtím. Po zavíračce jsem si půjičil kolo z lokálního bike-share programu a vydal se do vzdálenějších koutů. Memoriál Thomase Jeffersona a Lincolna, ale protože už začala být celkem tma raději jsem cestování ukončil s tím, že kolo mám ještě skoro na celý zítřek.
V pondělí jsem se rovnou vydal s kolem k Lincolnovi, abych viděl tento impozantní monument i za světla. Další zastávkou byl Národní hřbitov v Arlingotonu za řekou. Další pietní místo, kde atmosféru narušují davy turistů. Ze hřbitova jsem se nadzemkou/metrem dostal k Bílému domu, abych měl alespoň nějakou fotku z tohoto místa. Ale hned potom jsem zamířil na sever. Na pozdní oběd jsem se vydal do známého Ben's Chilli Bowl a asi jsem ochutnal nejlepší Chilli dog za svůj život. Posledním muzeem, které jsem ve Washingtonu navštívil byla Národní portrétová galerie. Vlastně náhodou jsem se k nim zatoulal, ale většina materiálu byla opravdu zajímavá. Upřednostňuji fotografie před obrazy a těch tam bylo dostatek. 
Úterý už jsem jenom zasvětil balení věcí, odpočinku a psaní tohoto textu. Další zastávka - Philadelphia!

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat