úterý 17. prosince 2013

Bioshock Infinite - recenze

Můj vztah k videohrám byl vždy více než přívětivý. I když v průběhu posledních let moje hrací nádobíčko zastarávalo rychleji než by mělo a nákupem posledního windows notebooku jsem se zařadil na druhou kolej. Na kolej kde i Counter Strike 1.6 jede trhaně. Herní scénu jsem stále sledoval z povzdálí, ale zkušenosti z první ruky chyběly. Doufám, že se to pozmění a letním nákupem nového počítače jsem se dostal zase na koně. Ok, přiznávám, že Apple Macbook není zrovna ideální herní platformou, ale mého dosavadního starouše od Aceru výkonem několikanásobně převyšuje (o mojích chrabrých bojích s OS X snad někdy jindy). 
Ještě za pobytu v USA jsem dohrál "nejlepší hru roku 2012", adventuru The Walking Dead od Tell Tale a splnil svoji občanskou povinnost a doplnil českou druhou Mafii. Teď je ale čas pro "big boys", pro chlapce od Irrational Games.
První Bioshock jsem měl možnost hrát několik desítek minut a nemůžu říct, že by mě tato střílečka příliš uchvátila. Třetí pokračování série s názvem Bioshock Infinite, kritiky chválená střílečka, se mi už pod ruce dostala a dohrána byla celá.

A začnu rovnou zpatra - poslední Bioshock je především uměleckým dílem. Uměleckým vyjádřením kreativního ředitele Irrationalu Kena Levina. Ostřílený matador má v životopisu spolupráci na Thiefovi a hlavně na druhém System Shocku. Designem města Kolumbie, které je kombinací mnoha vlivů - steampunk, americký jih, otrokářství, náboženský fanatismus i sociální kritika. Zní to jako guláš, ale vize je celkově velmi soudržná a je největší devízou hry. Žádný screenshot z Infinite určitě s ničím jiným nezaměníte. Co by za to hry ze série Call of Duty daly.
Kdo někdy hrál System Shock 2 či novější Bioshock jistě rozpozná charakteristický level design částečně otevřených levelů i bufeťáctví, kde sbíráte haldu věcí. Zde to dochází do extrému, že vás hra vybízí k vybrání kdejakého koše či prolustrování každé nalezené kabelky. Předmětů nacházíte tuny, ale nábojnice, mince, jídlo sbíráte po jednotkách a v závěru jsem si uvědomil kolik herního času jsem trávil tímto nudným průzkumem (klávesa "F" div nevypadla). Stejně jako v původním Bioshocku i zde můžete nabýt magických schopností užitečných v boji. Občas se hodí nepřátele odhodit, připálit či pokousat vránami. Bohužel naprosto nesmyslný je systém, kdy můžete mít pouze dvě tyto schopnosti, tzv. vigory, ale při sebrání nové nedostanete na výběr, kterou chcete nahradit. Přepíše se vigor zrovna aktivní, takže já jsem konstatně celou hru prošel s vigorem, který jsem nechtěl a nepoužíval, ale pokaždé jsem nový sebral omylem (nezapomeňte, že konstatně mačkáte interakční klávesu "F" pro bufeťačinu) a ztratil nadobro schopnost užitečnou/líbivou.
Levine si také vymyslel rozsálný příběh, který rozhodně nepostrádá spád a hlavně v závěru je naprosto epickým, téměř až mistrovsky velkolepým opusem, jež často ve videohrách nevidíte. Bohužel tento zážitek je vykoupen naprosto lineárním způsobem vyprávění - v 90 % případů si někdo zkrátka stoupne do dveří a vy si pěkně počkáte než přeříká svůj předpřipravený monolog a posune příběh o píď dále. Výborným, smysluplným doplňkem hry je spoluhrdinka Elizabeth, která rozhodně není otravným side-kickem, ale opravdu silnou součástí celého ekosystému. Nemůže umřít, otevírá zámky, hází munici i lékárničky (výborný podvůdek jak se vyhnout nepopulárnímu autohealu), ale hlavně je středobodem příběhu a v závěru si hru ukradne pro sebe.
Naprosto unikátním prvkem ve hře je tzv. sky-hook. V některých lokacích jsou ve vzduchu jakési kolejničky, na které se můžete pověsit a projet se. Někdy získáte výhodu v boji, jindy musíte kolejnici využít k dalšímu postupu. Zajímavostí je, že i nepřátelé dělají to samé, a i když vysokou inteligencí neoplývají, občas jejich přepad zhůry překvapí a pobaví.
Nejvíce byla médii kritizovaná samotná hratelnost. Ano, musím přiznat, že v až příliš mnoha ohledech je postup hrou striktně lineární, skriptovaný a postupem času monotónní. S odstupem času musím přiznat, že kombinace střelby, vigorů a jízdy na sky-hooku (najednou!) může být pěkně rychlá a adrenalinová. Jakmile se v boji zavěsíte a začnete objíždět bojiště, určitě ztratíte orientaci a k zvracení bude nedaleko, ale tak nějak se mi tenhle zběsilý styl vlastně líbil a zahnal na chvíli pocity z levné, tuctové střílečky.
Dvanáct hodin pomalého průchodu s okusováním všech třešniček je slušná hrací doba a i když Bioshock Infinite má mnoho očividných vad, ať už je to zastaralý game design, repetitivní hudba a nehezký Unreal engine, stále nabízí naprosto spoustu unikátní vizuální podívané a nezvykle gradující příběh. A pokud ho dostanete v akci 3x Bioshock za $20 na Steamu jako já, není co řešit.

neděle 1. prosince 2013

Londýn - kurva zase prší (11/2 - 11/5)

Možná jste si všimli, že tady něco chybělo. Že jsem možná v plném návalu radosti z návratu tento blog po dokončeném americkém dobrodružství opustil? Pravda je ale trochu jiná. Vedle nedostatku času jsem totiž stál před důležitým životním rozhodnutím, které jsem trochu z pověrčivosti, trochu z nedostatku informací nechtěl zakřiknout ani vlastně vyřknout nahlas. V Londýně jsem měl totiž domluvený pracovní pohovor.
Znakem Denveru je modrý medvěd, Londýn má kohouta
Ale popořadě. Do Londýna jsem dorazil v sobotu ráno, velmi unaven z Islandského dobrodružství, ze kterého ani krátký spánek na palubě letadla mě nevyléčil. Navíc rozbitý kufr moc nepomáhal, abych se mohl flexibilně pohybovat a tak jsem se vpodstatě z letiště/nádraží Victoria vymotal až v pozdních odpoledních hodinách. Ve městě jsem se měl sejít s kamarádkou ze střední, milovanou Eve, jež se v březnu/dubnu odstěhovala a začala hledat štěstí v hlavním městě Anglie. Pracuje v zapadlé Costa kavárně (takový britský Starbucks) v Brixtonu, a tak jsem neměl vůbec problém místo nalézt. Když jí konečně skončila šichta, přesunuli jsme se už jenom do jejího bydlení, kde jsme se v doprovodu jejího nového přítele už stihli jenom zajít najíst a já únavou urychleně usl.
Už nepamatuji, kdy jsem naposledy spal tak dlouho, ale vzbudit se okolo poledního se mi dlouho nepovedlo. Tudiž neděle ráno zabitá. Cítím se provinile, vidím Eve po více než roce, zadarmo mě hostí a já se jí odvděčím pouze projevy únavy, apatie a nezájmu. Dnes má volno a tak mám jediný čas na "památky" a trávit quality time s ní. V Londýně už jsem dvakrát byl, ale nikdy předtím jsem neměl čas a přiležitost vyrazit do proslulého Imperial War muzea - asi nejproslulejšího vojenského muzea na světě. Jaké bylo překvapení, když jsme zjistili, že je z větší části zavřené a přestavuje se k výročí příštího roku. 2014 bude hlavní exhibice připomínat začátek první světové války. Prolezli jsme alespoň několik menších přidružených "vojenských" galerií, zajímavé, ale rozhodně neuspokojující. Jako poslední záchvěv americké svobody zvu Eve na pořádný americký hamburger. Našli jsme totiž, že do Londýna expandují Five Guys, jeden z nejlepších amerických fast-foodů. Večeře rozhodně stála za to, a myslím, že Eve našla jedno z jejích nových oblíbených míst ve městě. Škoda, že místní ceny jsou dost vysoké a rozhodně ne tak dostupné jako v USA. Vůbec Anglie je cenově zhruba na úrovni USA, ale platí se stejné množství liber jako v Americe dolarů - tudíž, zvláště pro Čecha, je neskutečně drahá.
Pomůžou tyhle pomožky ke štěstí?
Naprosto šílená ranní špička
V pondělí přišel den D. Můj pohovor ve městě Basingstoke, asi 40 minut jihozápadně od Londýna do firmy CRM Technologies. Vzal jsem si svoje "šťastné" ponožky a dorazil do městečka. Odevzdaně jsem se nechal do firmy dovésti taxíkem ( a při cestě zpátky zjistil, že mě první řidič pěkně povozil a natáhl). Pohovor probíhal celkem bez problémů, pozice Digital Systems Engineer vpodstatě vyžaduje vlastnosti jež mám a náplní práce jsou činnosti, které jsem v posledních 12 měsících vykonával v Denveru. Odjíždím s dobrým pocitem, že jsem nic nezkazil, a v druhém kole následujícího dne nemám co ztratit. Po návratu na londýnské nádraží Waterloo se trochu procházím historickým centrem a přemýšlím, že žít bych si tady alespoň zkusit měl. Večer se zase scházím s Eve a zajdeme na večeři do indické restaurace. Jak typické pro UK stále využívat znalostí a zdrojů svých bývalých kolonií.
Můj poslední den na ostrově má jasně daný scénář. Ráno se sejdu s šéfem CRM v centru Londýna, vrátím se zpátky do bytu Eve pro kufr a pomastím na letiště abych stihl let domů. Nevěřil bych, že trocha tohoto cestování největším evropským městem mi zabere opravdu celý den! Ráno při cestě do centra nestíham žasnout jak moc lidí spěchá stejným směrem, jak směšně vypadají přecpané autobusy, soupravy metra i samotné zastávky. Na pohovor v hotelové lobby dorážím přesně a i druhý pohovor dopadl celkem pohodově. Jsem nervozní, ale naprosto realisticky si uvědomuji, že se nehlásím na žádnou vypsanou pozici. Oslovili mě na základě mé kvalifikace a v případě dohody nemá ani jedna strana co ztratit. Loučíme se okolo jedenácté a já pospíchám zpět domů pro kufr. Po cestě se chci zastavit u Eve v kavárně a alespoň jí poděkovat, ale tato změna kurzu mi nakonec úplně rozhodí časový harmonogram. Je hrozně stresující, když sedíte v autobuse, víte, že ještě hodinu budete a přitom jde o minuty. Hodina zpět na byt, s kufrem musím vlakem zase zhruba hodinu abych se dostal do centra a teprve odtud mohu chytit dvouhodinový autobus na letiště. Na Stansted přijíždím opravdu na poslední chvíli, musím rychle ještě odbavit nadpočetný kufr a modlit se za bezproblémový přesun po letišti. Vzpomínáte si jak rodina McCallisterů v sérii Sám doma pobíhá po letišti? Nervozně poskakuji u bezpečnostní kontroly i u vláčku na můj terminál. Nakonec už ale stojím ve frontě, slyším češtinu a cítím vůni smažených řízků. Jsem tu správně a tohle dobrodružství, tenhle třináctiměsíční trip a pravý americký sen skončil...

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

pátek 15. listopadu 2013

A posledních pár drobností co na USA serou jistě nejen mě

A ty zbývající věci co mě na Americe serou

11)
Bankovnictví v USA je vůbec takové nějaké zkostnatělé. Všichni jsme slyšeli o té "vymoženosti" zvané šeky. Ve Spojených státech se ve skutečnosti používají! Jako primární prostředek pro převod peněz. Za rok jsem nepřišel na to, jak pořádně "bezdrátově" převést peňauze. Online bankovnictví vypadá tak, že zadáte příkaz na webu a banka vytiskne (!) šek a pošle ho druhé straně. Tam někdo musí zajít do své banky a šek proplatit. Samozřejmě se dočkáte i pokročilé technologie, jako je "elektronické podání" šeku přes mobil, či někteří velcí dodavatelé (elektřina, poskytovatelé internetu) mají bližší kontakt s bankou a funguje to trochu rychleji ale šekový základ je stále stejný. Ale prostě nemít přímé číslo protiúčtu pro převod, jak to spolehlivě funguje u nás doma, je trochu nepochopitelné. Minimální penetraci trhem EMV čipy zvyšujícími bezpečnost při platbě kartou snad ani nemusím zmiňovat… právě jsem tak udělal.

12)
Jednou z vlastností Američanům vnaprosto lastní je to jejich vlastenectví a přidružená propaganda. Zkrátka jsou hoši ve dvou válkách najednou a tak se musí domácím tyhle polozapomenuté konflikty občas připomenout. Pro pacifistického čecháčka je trochu nezvyklé vidět všude vedle důchodcovských a dětských slev také diskounty pro příslušníky armády, vlající americké banery a tleskat "kdejakému" veteránovi na stadiónu.

13)
Všechno je byznys… především. Neříkám, že bychom to nedokázali také, ale jakou nesmyslnou atrakcí se stalo dějiště hrůz z 9. září 2001 v New Yorku je už trochu přes čáru. Oni ti Američané umějí žít naplno, to jo, udělat show úplně ze všeho. Vlastně můžete jít na jakoukoliv provázenou tour, zapomenete na tu poslední na Karlštejně. Potom se nemusejí tolik stydět natáhnout ruku pro nějaké to dýžko od informacíchtivých turistů. Peníze se točí všude okolo, restaurace plné a cvrkot peněženek hraje prim. Pokud takhle vypadá porecesní návrat k sladkým dnům, tak se docela těším, až se z té ekonomické krize vyhrabeme.

14)
Kde je konečná cena? Opět nevím, zda je toto důsledek mé ignorance nebo prostě nepřehledný systém, ale ve Spojených státech jsou téměř všechny ceny v obchodech uvedeny bez daně. A naopak někteří obchodníci (je jich ale minimum) již mají ceny po daňové přirážce. Je to vlastně obdoba naší daně z přidané hodnoty, ale vyhlašovaná státem, takže se v různých částech země může značně lišit. Naštěstí alespoň nedosahuje desítek procent jako u nás. Ale což zvláště při větším nákupu vás může tato malá * u cen překvapit. Jako třeba například když si kupujete nový laptop a on vás stojí o téměř sto dolarů více… :-)

15)
A nakonec zakončíme tím prvním čeho si v USA všimnete - všechno je überobrovské. Něco co mě nepřestane fascinovat od prvního dne, kdy jsem vystoupil na letišti v Miami. Vlastně nevím, zda mě to sere, nebo jsem se na tom stal závislým.


Větší přece znamená lepší, ne? Co třeba ty obří hamburgery a bezedné nápoje. A teď ty miniporce v restauracích u nás doma v Evropě? Vítej zpátky do reality, Davide.

středa 6. listopadu 2013

Dalších pět věcí co mě absolutně serou na USA

Minule jsme si představili několik smrtelných hříchů, kterých se na mě Spojené státy dopustily. Přiznávám, že tohle nebyl žádný waterboarding, ale vypsat se ze svých traumat snad můžu, ne?

6)
Ok, tak minule jsme si hned na úvod popsali typickou americkou neuspořádanou sprchu. Co takhle ostatní místnosti, které nemají vytápění. Nebo vlastně mají, ale většinou funguje jako taková ta větrací šachta, kterou prolézá John McLane ve Smrtonostné pasti. Zkrátka máte nějakou šachtičku (většinou se tam urostlý americký hrdina nevejde), která je ukotvená ke stropu a malým otvorem vám do místnůstky fouká vítr. V zimě by měl být teplý, v létě studený.  Co si pamatujete z fyziky šesté třídy? Teplý vzduch stoupá vzhůru, že je? Takže máte komůrku, jež se zaplňuje odzhora, zatímco prostý obyvatel tam dole dál mrznou. Další variantou je mnou nazvaná "krabice" - prostě zařízení připevněné k oknu. V USA nic netěsní, to by vás panečku Unie hnala. Nepřháním, nadřazená rasa si hlavu nedělá s centimetrovými mezarami mezi okny, dveřmi… na prahy u dveří se nehraje (pamatujete na nejlepší scénu z Tahle země není pro starý, když Brolin sleduje kroky Bardema pod zavřenými dveřmi). Pokud máte něco k usušení? Žádné topné těleso, hezky si to rozprostřete na sušák a počkejte si. Když už jsme u teplotního managementu, Američan bez ledu kolu nevypije. Sklenice musí být alespoň 50/50… nemáš led? Asi zkusím párty někde jinde.

7) Nezmiňoval jsem v minulém paragrafu ty podivné "krabice". No představte si, že když jednu takovou matronu pustíte, tak se rozhodně nevyspíte. Hluk to je jejich doména, když to rozjedou (ani ne) na plný pecky, tak zapomeňte na sledování filmu jenom se doprovodem chroupání nechutně slanného popkornu. Dvanáct měsíců jsme žili v obýváku s paní klimatizací, která když dostatečně ohřála místnost na tři následující minuty a utichla, se nechala nahradit ve vrčení panem lednicí. Sem tam do toho nový led od souseda ajsmejkera a máme tu plnou symfonii hluků, kterou nepřehlučí ani partička snědších sousedů. Zvláštní medajli v tomto získává samotné město New York, hluku kapitol, kde prostě na klidnou ulici nenarazíte.

8)
"Pět dolarů, šedesát centů. Debit nebo kredit? Tohle na vás občas vyjukne pokladní a pro ty chytřejší z nás to znamená pouze jestli vyťukáme PIN nebo se jenom podčmárneme. Ač mám nějaké ty ekonomické školy, stále mi nebylo efektivně vysvětleno proč bych měl využívat kreditních karet, když používání platební, tedy debitní bohatě stačí. Dokud mi někdo nedá argument pro kredit, který nedokážu přebít lepším důvodem k použití vlastních peněz, tak tohle nikdy nepochopím.

9)
Tohle je asi jenom můj osobní problém, ale… asi už jsem moc starý na všechny ty novoty. Jako např. nošení kalhot téměř u kolen. K čemu je vám pěkná džínovina, když je svěšená pod srdíčkovými trenýrkami (pokud se tedy nechcete chlubit těmi trenkami). Samozřejmě toto není žádná letošní bomba móda, ale prostě nepochopím, proč by někdo dobrovolně vyšel z baráku s obavou, že mu ty kalhoty "musí prostě spadnout". Nikdy nemám větší chuť dát spoluchodci na ulici bezdůvodně bombu jenom zato, že zkrátka vypadá jak debil.

10)

Chleba! Tady ze mě možná mluví rozmazlený chovanec hořovické pekárny, kde se peče nejlepší pečivo v republice, ale ten hnus co v USA do této kategorie řadí je ostuda. Chléb znamená toustový chléb a na rohlíčky (obzvláště ty vypečené) zapomeňte. Když pekárna, tak všechno bude sladké, koblihy, bagely, cookies. Sůl či dokonce mák (já vím, v tomhle jsme prostě světoví exoti) se tu místní pekaři na housky sypat neučili. Snad moje rodina  mi dopřeje a již na letišti se zakousnu do lahodného rohlíku za dvěpadě. Nebo kolik teď ta dobrota stojí.

pondělí 4. listopadu 2013

Island - ledové království (10/31 - 11/2)

Po opuštění "země svobody" následující minizastávkou byl Island. Země trollů, sopek a hlavně zimy. Plán nebyl moc stylový a přívětivý, přílet okolo šesté-sedmé ráno. Celodenní tour a pak následně přežít do dalšího rána, do osmi, kdy můj nový let pokračoval na londýnský Gatwick.
Pětihodinový let z New Yorku do Keflavíku byl naprosto bez problémů, ale ještě bez slunečních paprsků jsem nemohl najít jakoukoliv úložnu. Nakonec se podařilo, když mě poslali do toho "velkého baráku za rohem" - to v Keflavíku znamená tři patra. Trochu mě to zdrželo a zmeškal jsem autobus do Reykjavíku. Alespoň čas na rychlou snídani a další autobus mě odváží do hlavního městu země. Reykjavík mě překvapil celkem hustou dopravní ranní špičkou a že to není zas až takové maloměstečko. Nakupuji tour ticket na nejpopulárnější Golden Cyrcle. Ta zavede cestovatele na asi tři hlavní highlighty sopečného ostrova:
  •  Gullfoss
  •  Geysir
  •  Thingvellir National Park

www.vidiani.com
Všechny tři jsou samozřejmě unikáty a hodně odlišné, takže třeba když po prvním ztratíte zájem, máte celkem slušnou šanci, že vás další zaujme. Autobusem jsme se vydali nejdříve do nedalekého rajčatového skleníku. Islanďané prožívají poslední léta boom skleníkových zahradníků a např. konzumovaná rajčata jsou z 90% produkována na domácí půdě. Teda "půdě", ten sopečného původu, sírou prolezlý prach by naši zemědělci asi nedocenili. První skutečnou zastávkou byly ale Zlaté vodopády - Gullfoss. Dva na sebe navazující vodopády o výšce jedenáct a dvacet metrů jsou opravdu grandiózní podívanoui a obří průtokovou mašinou. Neskutečně větrno, znáte fotky z Islandu - rovina, nikde žádný strom či zíďka. Studený vítr rozhodně nepomáhal navýšit nulovou teploltu, spíše ji pocitově srážel ještě mnohem níže pod bod mrazu. Dále jsme zastavili u oblasti Geysir, několik gejzírů (ten prapůvodní dal jméno všem ostatním) jednou za 4-8 minut vypryští vodu vysoko do nebe (údajně až 40 metrů). Slušná podívaná, ale v takové zimě si počkáte jednou, dvakrát a pak jste rádi, že se můžete před zimou schovat. Poslední zastávkou na naší Tour de Iceland byl národní park Thingvellir. Obrovská Unesco chráněná oblast, kde se unikátně srážejí dvě litosférické desky - americká a euroasijská. Vzájemným působením (oddalují se zhruba o 2 cm ročně) praskají a vytvářejí stovky a tisíce puklin kudy proudí voda. Také je v oblastí místo, kde stával prapůvodní Islandský parlament z desátého století. Celkem asi nejzajímavější místo z celého dne. Večer jsem zašel na místní specialitu - jehněčí, které se servírovalo snad v degustační dávce a z účtu (resp. později z přepočtu) se mi zatočily panenky. Můj plán přespat na letišti v Keflavíku se jenom lehce pozměnil na přespat na autobusovém terminálu v Reykjavíku protože mě zaskočily místní jízdní řády. Musím přiznat, že už jsem se takhle dlouho nebál jako když začali místní balit kolem půlnoci a vyhodili mě z "jídelního koutku". Naštěstí terminál zůstal otevřen a nemusel jsem několik dlouhatanánských hodin trávit venku v neskutečné zimě.
Přestože bylo celý den slunečno, tak takovouhle zimu nepamatuji a celý den jsem se proklínal, že jsem raději nezvolil celodenní cachtání v proslulých termálních lázních Blue Lagoon. I kdybych se tam měl rozpustit bylo by to lepší, i když méně objevné, než tento protrpěný den. Celkově asi nejsem s tímhle nájezdem na Island spokojen, prostě listopad nepřekvapivě nepolevil v zimě a celý tento rush (vlastně téměř tři dny bez spánku) také moc na kvalitním prožitku nedodal. Až se zpožděním jsem zjistil, že zrovna probíhal obří místní hudební festival, který by možná stál za prozkoumání. Alespoň probdělá noc dala okusit otestování baterky mého laptopu (skvělá) a dovolila sepsat nějaké to čtivo na blog. Takže výhra pro tebe, čtenáři. Příště už poslední zastávka --> Londýn.

Btw: hned v New Yorku se mi poškodil kufr a každý metr bolí. To zas bude peklo v Anglii, ale je to poslední zastávka!

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

neděle 3. listopadu 2013

Pět věcí co mě absolutně serou na USA

Hate blogy. Dnešní móda, kde se blogeři vypisují co nejkreativněji z věcí, které od srdce úplně nenávidí. Jako například ten nejúspěšnější český se pokusím sesumarizovat ten svůj poslední rok v jůesej. Nedělám si iluze, tak květnatě mé haty působit nebudou, ale stejně toto nikdo nečte, že jo?

1)
Začneme zvostra, hned tím nejhorší prohřeškem. Tím jsou vodovodní baterie. Možná tento prohřešek vadí o to víc, že jsem poslední měsíc trávil na cestách, ale stále nechápu, proč si Američané nesjednotí vodovodní baterie do jednoho standardu. Záchodová mísa je všude stejná, elektrické zástrčky jsou všude v USA stejné, tak proč nemůže být i tento jednoduchý ovladač pouštící životodárnou vodu do sprchového koutu také sjednocen. V každé sprše pět minut luštíte, jestli máte točit doleva/doprava, malým/velkým kolem, či pákou pohnout do strany... či s ní otočit po/proti směru hodinových ručiček. To ani nezmiňuji, že nemáte nejmenší potuchy o kolik ten úkon provést abyste se neopařili/neomrzli. Prostě haluz a vopruz.

2)
Ony ty stereotypy jsou vlastně pravda. Ano je to nespravedlné, ale je to tak. Mexičané vyvařují ve fast foodech protože dřou, Číňané mají celonočně obšancované večerky, protože asi nespí a černoši? Ti se vás snaží nahnat do okružních autobusů, protože jsou nejvíce uřvaní a tak k tomu mají předpoklady. Když za vámi holka hlasitě řve do mobilu/na souseda, nemusíte se otáčet, abyste poznali její barvu kůže. Pokud jsem byl někdy blízko k tomu stát se rasistou, bylo to během žití ve Spojených státech. Ono je to tak snadné a vždy vtipné, když černoch nejdříve hledá fried chicken než cokoliv jiného k snědku.

3)
Tohle jsme řešili vlastně od prvního do posledního dne. Dýžka. Já s nimi prostě vnitřně nesouhlasím, i když si uvědomuji, že postavení číšňíků v US je naprosto odlišné od jejich stabilní pozice v EU. Také se podle toho chovají a rozhodně jsou nápomocnější než pingl ve čtvrté cenové knajpě. Ale už jenom ten "společenský" tlak a nejistota mě hodně stresují, rozhodně bych preferoval stabilnější účet.

4)
Jo, jo. Amerika, centrum technologií. Oni nemají mobilní signál a 100% pokrytí! Když se u filmových hororů smějete stupidní týnce, že její ajfoun je zase "out of reception", ono to není zas až tak daleko od pravdy. Možná záleží na operátorovi, ale skutečnost, že vlezete za menší zeď a telefon už jenom marně hledá spojení s okolním světem opravdu naštve. A to ani nemusíte bydlet na samotě, stačí jako já chodit do práce a na osm hodin se rozloučit s dostupností. S tím souvisí:

5)
Všechno je tak hrozně veliké. Denver je celkem slušný hub s jedním z nejrušnějších letišť v USA. Ale jeho význam vzrůstá významně tím, že široko daleko nežije ani noha. Ani ťuk. Máte okolo Kansas, Nebrasku, Nové Mexiko, Utah, Arizonu a hlavně... Wyoming. Kdo by chtěl žít v těchto dírách... zvláště ve Wyomingu. Úžasné Colorado je prostě na všechno samo a nejbližší atraktivní destinace, Las Vegas, je jářku dobrých deset hodin cesty automobilem. Na středozápadě se ukazuje, jak složité je "efektivně obsluhovat" tak velké území (zeptejte se reference v Rusku) na což doplácí hlavně jakákoliv veřejná doprava. Tudíž bez auta... chcípnete!

O další pětici si řekneme zase příště. 

sobota 2. listopadu 2013

New York - napodruhé (10/26 - 10/31) - Fotky

Fotky z druhé návštěvy New Yorku jsou tady. Nezapomeňte, že jsou to poslední fotky z USA na hodněb dlouhou dobu. Nashle v Evropě!

pátek 1. listopadu 2013

New York - napodruhé (10/26 - 10/31)

Po opravdu krátké zastávce v Atlantic City jsem se tedy dostal do své poslední americké destinace. Byl jsem celkem natěšený, ale asi zřejmě konečně dopadla absolutní únava z téměř měsíčního cestování. Proto jsem New York, hlavní město všeho, vzal opravdu relaxačně a v poklidu. Přece jenom už jsem měl pár místních lokací již oběhnuto z první mininávštěvy. Proto jsem se první sobotní odpoledne/večer potuloval v okolí mého hostelu. Hostel byl vůbec zajímavý, výborná lokace (minuta od Times Square), celkem slušný peníz, ale také služby minimální, internet pomalý a společné prostory téměř žádné. Zkrátka takhle stísněně a anonymně si představuji, že lidé ve Velkém jablku opravdu žijí... takže vlastně kompletní zkušenost.
www.limoexpressnj.com
Následujícího dne jsem vpodstatě nedělal vůbec nic produktivního, více než půlden jsem trávil extrémně dlohou procházkou Central Parkem. Zaslouženě je považován asi jako jeden z nejlepších parků na světě... protože je tak nacpaný a obrovský - než toliko bloků přejdete, tak nohy tvrdnou jak z cementu. Trochu otráven z pomalu utíkajícího času jsem narazil na 42. ulici na AMC kinomultiplex a rozhodl se zajít zabít dvě hodiny u své oblíbené činnosti. Okoukl jsem i konkurenční United Artists odnaproti, celkem mě překvapilo, jak rozdílnou nabídku kina měla. Schválně koukněte do programů pražských konkurentů a napočítejte rozdíly, lišit se budou maximálně v dojezdech nenovinek. Všemi kritiky velebený hit torontského festival 12 Years a Slave svému režisérovi Steveovi McQueenovi [sic!] v lednu zadělá na nějakého toho plešounka. Také jsem se vlastně rozloučil s americkým fast foodem návštěvou toho nejlepšího - Five Guys. Ale dělají prostě nejlepší hranolky v Americe.
Pondělí bylo o výletě mimo ostrov Manhattan. Brooklynský most obdivuji a dle mého se jedná o největší technický div v dějnách lidstava. Nenapadá mě jiný podobně ambiciózní projekt, který i po tolika letech služby působí toliko majestátně, symbolicky a dobově zároveň. Nějaké nákupy na cestě zpátky (v NYC je jeden z mála skutečných 100% Converse shopů) a poté co jsem uložil poklady na pokoji čas vyrazit do nočního města. Ale protože ti co mě znají vědí, že to určitě nebylo na disco párty, ale do malého bluesového baru Terra Blues. Dvě show výborných bluesových hudebníků jsem proložil mexickou večeří doprovázenou také živou hudbou - takže vlastně tři koncerty během jednoho jediného večera.


Následující den byl takový "obvious", New Yorkské instutuce, které se nesmí promeškat. Dopoledne jsem věnoval NBC television tour, která mě hodně zklamala (asi se hodně aktuální tour hodně upravuje a tak není garantována návštěva setu třeba Jimmyho Fallona či SNL což by se mi velmi zamlouvalo). Odpolední čas jsem zasvětil Guggenheimovu muzeu, jedné z nejunikátnějších budov v NYC. Pozor, neplést s jiným, také světoznámým Guggenheimem ve Španělsku. Charakteristcký kulatý tvar vytváří ty nejneobvyklejší výstavní prostory na světě. A večer? Opět blues, tentokráte v podání malijského afrického hudebníka Vieux Farka Tourého. Opět výborný hudebník, který snadno přenese radost do srdce jakéhokoliv posluchače. Pozdě otevřená, levná pizza na cestě domů už jenom korunovala asi nejlepší den v New Yorku.
3.bp.blogspot.com
Středa, předposlední den v USA a já jsem si dopřál... návštěvu banky. Vyřídil jsem snad úspěšně nějaké záležitosti a na chvíli budu mít od mých milých Wells Fargo pokoj. Dále jsem se vydal do Astorie, čtvrti v Queensu, které je proslulé filmovými ateliéry. Astorijskému studiu se přezdívá Hollywood východu a hned několik diamantů filmové historie se zde natáčelo (např. Warriors, či Formanovy Vlasy), přidružené Museum of Moving Images určitě také stojí za pozornost návštěvníků a nabízí několik překných filmových unikátů a artefaktů. Je libo protéza dona Corleona v podání Marlona Branda či Willisův kostým z Dvanácti opic?
Čtvrtek už byl jenom ve znamení příprav večerního odjezdu. Uložil jsem si kufr na hostelu a vydal se na tu nejznámější budovu v New Yorku. Empire State Building. Bohužel jsem trochu prokoučoval den pro návštěvu. Takže první slunné dny jsem se proflákal a poslední den v NYC byl celkem zamračený a zamlžený. Vlastně výborné shrnutí mých pocitů z Velkého jablka. Chicago zůstane mým miláčkem.

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

úterý 29. října 2013

Atlantic City - Lázně pro starší a pokročilé (10/25 - 10/26) - Fotky

Fotky z Atlantic City naleznete třeba tady. To jsou předposlední fotky z Ameriky. To je neskutečné si toto uvědomit!!! Příští tag "fotky" už bude mít jenom New York.

pondělí 28. října 2013

Atlantic City - Lázně pro starší a pokročilé (10/25 - 10/26)

Předposlední zastávka byla opravdu rychlá. Jenom taková mezizastávka před návratem do New Yorku. Prostě jenom příhodně (téměř) na cestě položené přímořské letovisko Atlantic City. Asi hodinu a půl vlakem z Philadelphia, či dvě hodiny pohodlné cesty Greyhoundem do New Yorku.
www.airportcommuter.com
Měl jsem rezervaci do levného motelu podle motta "nízká cena rozhoduje" a hned když ho vidím, začínám si myslet, že to asi nebyla úplně ta nejlepší volba. Hned přes ulici od velkého hotelu Tropicana můj motel smrdí (pouze kuřácké pokoje) a hnije v zapomnění. Ale co, za $50 mám poprvé od New Yorku vlastní pokoj. Využívám ho k přeskupení sil - všechno na nabíječku a inventura zbývajícího čistého oblečení. Už se blížil soumrak a tak jsem se vydal na světoznámý broadwalk. Je to prostě dlouhatanánská promenáda táhnoucí se po téměř celém pobřeží Atlantiku, kde se pomalým tempem promenádují důchodci co nemají peníze na přestěhování se na Floridu. Odděleluje pláže od hotelů a je vlastně takovým středobodem města. Zapomněl jsem zmínit, že Atlantic City je pro New York to samé co Las Vegas pro LA - snadno dostupné místo kde je supersnadné rozvířit prachy v kasínech a bordelech. Také je to místo nevkusu, kde stánky s levnými cetkami a plážovým "příslušenstvím" připomínají ty nejturističtější umělohmotná místa na Costa Bravě ve Španělsku. Samozřejmě se Atlantic City nemůže měřit s okázalostí Las Vegas, ale trochu té zasmrádlé atmosféry potemnělá kasína bez hodin přebrala. Vlastně jsem prošel Broadwalk na sever a zpátky a neměl jsem chuť nic dalšího podnikat či objevovat. 
Takhle usměvavě to teda nevypadalo
(thumbs.dreamstime.com)
Poté přišlo největší dobrodružství celého mého měsíčního výletu. Na googlu jsem našel nejbližší laundromat (pro ty co neví, to je toto) a jal se jít vyprat své prádlo na zbytek výletu. Jsem přece v půlce, tak přeperu a vydrží to až do matičky Prahy. Místo bylo vzdálené od motelu necelé čtyři bloky, ale v Atlantic City všechno mimo Broadwalk je vpodstatě ghetto toho nejhoršího ražení, které nepůsobí vůbec bezpečným dojmem. Takhle zpětně si uvědomuju, že jsem asi v tomto zapadlém landromatu (ani ve svém motelu) vůbec neměl co pohledávat. Zvláště když jsem po cestě potkal hned několik blikajících policejních vozů čistících nějaké herny/zastavárny. Dobrá polovina praček/sušiček nefungovala a jako běloh jsem byl jednoznačnou minoritou (rozhodně ne exotickou celebritou). Vystavovat se s tabletem a zkracováním si čekací doby u filmu muselo vypadat nesmírně exoticky - také se mě hned jeden příslušník minority (minority všude jinde) hned ptal co ta mašinka je a proč neumí telefonovat. No poslední minuty, když jsem čekal na sušičku už jsem byl docela napjatý vypadnout ven a odklidit se blíže motelu. S cestou lemovanou lepími děvami a jejich pasáky. Zkrátka asi dobrá čtvrť...
Už mě to cestování nějak nebaví, já chci domů! Davide, vydrž. Poslední zastávkou v Ámerice je New York. Proslulý New York, který všichni milují. Tak uvidíme co z toho nakonec bude, však horší než zavšivený motel uprostřed Atlantic City to rozhodně nebude.

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

sobota 26. října 2013

Philadelphia - historie a JÍDLO (10/22 - 10/25)

www.masoniclibraries.org
Do Philadelphie jsem dorazil okolo páté šesté večer autobusem a byl jsem trochu překvapen, že zastávka Greyhoundu byla mnohem více v centru než ta na hlavní 30. ulici, kde sídlí železniční Amtrak (většinou jsou terminály pro vlaky i autobusy velmi blízko). Výborný čas se jenom ubytovat a zajít se někam najíst. V milém malém hostelu jsem sebral mapu a dal se na průzkum hlavní ulice - Market Street a jejího nejbližšího okolí, trochu jsem se potuloval a okukoval místa, kam druhý den zajdu. A když byl čas na dlabanec, nemusel jsem dlouho přemýšlel a zamířil podle doporučení z hostelu do Jim's na pořádnej místní cheesesteak. O jak já miluju cheesesteak. Je to nezdravé, ale protože se servíruje většinou bez přílohy, hranolky netíží a člověk má chuť na další (a další, a další, a další). Odolal jsem a po této delší procházce jsem si docela užil zasloužený spánek.
history.howstuffworks.com
Druhý hlavní den jsem chtěl věnovat vší té historii, kterou je Philadelphia úplně přeplněna. První zastávkou byla Independence Hall, neboli Old State House. Dřívější místo místní vlády, které se hlavně proslavilo býti dějištěm podpisů hned dvou veledůležitých dokumentů americké historie. 1776 podpisem Deklarace nezávislosti a o pár let později (1787) se zde ratifikovala Ústava Spojených států - první konstituce na světě. Prohlídka pěkná, i pár detailů popisujících podpisy jsem se dozvěděl. Dále jsem se zastavil podívat na Liberty Bell. Prastarý zvon opředený legendami je hlavně symbolem svobody - i když vlastně nezazněl během podpisu Deklarace nezávislosti jak se traduje. Philadelphia byla po 10 let také hlavním městem USA, proto je možné si prohlédnout pozůstatky prezidentského domu, či zasedací místnosti kongresu/senátu. Vidět všechny tyto pamětihodnosti vás nutí vzpomenout na kinoflák Den nezávislosti a přehodnotit svůj názor na Lovce pokladů s Nicholasem Cagem. Sakra já ten film chci snad i znovu vidět. Dále jsem zašel do přístaviště, kde se nachází Independence Seaport Museum. Budova nic moc, ale mají ukotvené dva pořádné unikáty k prohlédnutí. Prvním z nich je USS Becuna, vysloužilá ponorka z 2. světové války. Prohlídka vnitčřku uzavřené rakve byla naprosto famózní a depresivní. Druhým unikátem je USS Olympia - nejstarší ocelová válečná loď na světě. Oba kousky ve skvělém stavu. Po návratu na hostel jsem se i zapojil do nějaké společenské hry s dalšími hosty (pár Američanů, Dánka, Angličan...). Nějaké to pivko rozhodně pomohlo k brzkému ulehnutí.
thefunambulist.net
Čtvrtek jsem zasvětil dvoum hlavním cílům. Eastern State Penitentiary a Philadelphia Museum of Art. Eastern State Penitentiary - je obří rozpadající se vězeňský komplex, první svého druhu s hvězdicovým půdorysem, který byl vzorem pro stavbu další věznic tohoto typu po celém světě (např. Plzeň). Audioúprůvodce namluvil herec Steve Buscemi a jeho hlas skutečně do tohoto prostředí sedne jak ulitý. Je to strašidelné místo snadno srovnatelné třeba s Alcatrazem v San Franciscu. Na pozdní oběd jsem se vrátil do Reading Terminal Market, což je bývalý vlakový terminál přeměněný do obřího gurmánského svatostánku s desítkami restaurací/fastfoodů v nabídce. Podle intrukcí mířím k Dinic's Roast Pork and Beef. Nejlepší jídlo v Americe! A navíc mi náhodná paní v předlohé řadě dala $20 se slovy "užijte si USA" (já furt říkám, že holit se je zbytečnost a že Američané jsou nejmilejší lidé na světě). Odpoledne jsem se konečně dostal k nejslavnějšímu "pomníku" Philadelphie. Ke schodům vedoucím k Philadelphia Museum of Art, kterým se přezdívá Rocky Stairs. Snad ani nemusím představovat, jaký můj nejoblíbenější filmový hrdina se zde proháněl a dostával se do životní kondice. Je to neskutečně veselé místo plné optimismu. Vidíte desítky lidí běhat do schodů jak blázni, spousta z nich má v uších sluchátka a je vám úplně jasné, jaké hudební tóny jim v nich zní. Radost jenom pozorovat ten šrumec lidí, kteří sem přišli ze stejné zvědavosti. Smrt bezvěrcům. Večer jsem měl lístky na jeden z vrcholů mého výletu. NHL utkání mezi domácími Flyers a New York Rangers. Wells Fargo Center je asi větší než Pepsi Center v Denveru a návštěva lehce pod 20 tisíc ani zdaleka nenaplnila hlediště. Super zážitek i když nějak ten severoamerický styl plný bitek nemusím. A konečně jsem viděl domácí tým vyhrát. Návrat a do města a večeře zase u Jim's a můj poslední Philly Cheesesteak... ☹
www.myphillyalive.com
V poslední den, pátek už jsem se jenom připravoval na pomalý dojezd a cestu pryč. Zašel jsem na předčastný oběd k Dimic's, kde mě obsluha dokonce poznala z minulého dne. Připadal jsem si viný jako alkoholik chodící do stejného baru, kde mu barman nalévá automaticky. Šup na 30. ulici na vlak, který mě zaveze do... Atlantic City. Je to neskutečné, ale je to předposlední zastávka v USA!

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

pátek 25. října 2013

Washington - město pana George (10/18 - 10/22) - Fotky

Fotky z Washingtonu naleznete tady. Jen mě napadlo, že by se třeba hodil seznam všech mých fotek z Ameriky. Můžete filtrovat blog podle tagu fotky. A facebook nikdy nebude! :-)

čtvrtek 24. října 2013

Washington - město pana George (10/18 - 10/22)

Zatímco jsem si pochrochňával nad pohodlným cestováním ve vlaku, do mě vstupovala více a více nejistota. Vlak měl přijet do města v 9:45, hostel zavíral v deset a mně se nedařilo dovolat, abych zajistil pozdní check-in. Takže zhruba ještě 20 minut před desátou jsem nevěděl, zda si nezahoumlesím na místním nádraží. Ale vše nakonec vyšlo a i přes zpožděný příjezd jsem se do postele v Capital View hostelu dostal.
www.blog.jaminbeatty.com
Sobota ráno a já si začal uvědomovat, že mám přece jenom dost času v této zastávce. A jak příhodné, poněvadž Washington je celkem pomalé město, kde je všechno předimenzované a daleko od sebe. Jediné místo na světě, kde vám světlo na semaforu dá více než minutu na přechod. Centrem města je The Mall - obrovské otevřené prostředí, které na východě začíná Kapitolem a na západě ho uzavírá Lincolnův memoriál (uprostřed je obrovský vztyčený falický monolit). A po stranách The Mall lemují všechna ta muzea skladující americké poklady. Vlastně jsem za celé první odpoledne stihl pouze Kapitol a Kongresovou knihovnu. Kapitol, místo kde sídlí zákonodárná moc Spojených států, je nádherná obří budova (stavba začala roku 1793) plná symbolické architektury, začínající na vrcholku kupole sochou nazvanou Svoboda až po základy stavby se symbolickými podpůrnými sloupy. Budova je vyzdobena samozřejmě výjevy z historie země, ale také sochami, které dodávají jednotlivé státy federace a symbolizují slavné rodáky. Kongresová knihovna je de facto národním archivem USA s více než 22 miliony knih včetně všemožně důležitých originálů, fotografií, filmů. Zkrátka všeho. V době mé návštěvy probíhalo několik výstav. Ty největší se vztahovaly k občanské válce (skvělé doplnění mých předešlých nových vědomostí z Bostonu) a z předrevolučních dob. Vrátil jsem se brzy na hostel, abych se mohl připravit na nadcházející neděli, kde jsem očekával spoustu zavřených muzeí/památek. Ale Američané (teď) pracují tvrdě a zavírá se vpodstatě jenom na Vánoce.
www.sciencemuseum.org.uk
Ve Washingtonu je jednoznačnou výhodou, že všechna muzea, jejichž název je "národni..." jsou zadarmo, tudíž jsem utratil vě městě peníze jenom za jídlo, ubytování a suvenýry. Jedním národním je i Národní muzeum americké historie. Celkem nic moc, ale mají pradávnou vlajku z roku 1812, která byla inspirací pro slova americké národní hymny. Dále jsem se jen tak toulal a vlastně i náhodou se nachomýtl do Národního muzea letectví a kosmonautiky. Má pověst jednoho z nejlepších ve Washingtonu a já musím jenom přikyvovat. Pokud jste fanoušci do kosmonautiky, tak tady budete v tom nejlepším co svět může nabídnout. Evropan musí překousnout ten silný americký pohled na závod do vesmíru, ale i několik artefaktů ze sovětského výzkumu se najde. Ale jinak vpodstatě všechno co se na zem z kosmu vrátilo naleznete tady. Modul prvního Američana ve vesmíru, prvního Američana ve volném vesmíru a samozřejmě zbytek velitelského modulu z Apolla 11, který navrátil astronauty z první výpravy na Měsíc. Samozřejmě i zbytek muzea je zajímavý a exponátů je tolik, že druhé světové válce se věnuje jenom malý kamrlík kde se k sobě tulí Mustang, Spitfire, Messerschmitt a Zero jako nikdy předtím. Po zavíračce jsem si půjičil kolo z lokálního bike-share programu a vydal se do vzdálenějších koutů. Memoriál Thomase Jeffersona a Lincolna, ale protože už začala být celkem tma raději jsem cestování ukončil s tím, že kolo mám ještě skoro na celý zítřek.
V pondělí jsem se rovnou vydal s kolem k Lincolnovi, abych viděl tento impozantní monument i za světla. Další zastávkou byl Národní hřbitov v Arlingotonu za řekou. Další pietní místo, kde atmosféru narušují davy turistů. Ze hřbitova jsem se nadzemkou/metrem dostal k Bílému domu, abych měl alespoň nějakou fotku z tohoto místa. Ale hned potom jsem zamířil na sever. Na pozdní oběd jsem se vydal do známého Ben's Chilli Bowl a asi jsem ochutnal nejlepší Chilli dog za svůj život. Posledním muzeem, které jsem ve Washingtonu navštívil byla Národní portrétová galerie. Vlastně náhodou jsem se k nim zatoulal, ale většina materiálu byla opravdu zajímavá. Upřednostňuji fotografie před obrazy a těch tam bylo dostatek. 
Úterý už jsem jenom zasvětil balení věcí, odpočinku a psaní tohoto textu. Další zastávka - Philadelphia!

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

New York - napoprvé (10/17 - 10/18) - Fotky

Fotky z New Yorku jsou tady. A nebojte, bude jich víc po procestování Washingtonu-Philadelphia-Atlantic City se do Empire State vrátím. Na celých pět nocí.

středa 23. října 2013

New York - napoprvé (10/17 - 10/18)

www.digitaltrends.com
A hle, docela se mi zalíbilo cestování vlakem, jak jsem postoval nedávno na FB, je to pohodlné, celkem rychlé a s připojením na internet několikahodonová cesta uteče jako voda. Škoda jen těch vysokých cen co si Amtrak (americké ČD) účtuje. Člověk si přes to všechno létání v poslední době, kde je ojebáván aerolinkami uvědomí jak je pohodlné nastoupit v centru města a vytoupit v centru metropole jiné. A ještě navíc po nutné bezpečnostní letištní kontrole se cítím vždy jako po aktu znásilnění. V našem čtvrtečním případě výstupní stanicí byla Penn Station, hlavní stanice v New Yorku. Poslední noc Álvara v USA, moje poslední dobrodružství s výbornými přáteli v USA. Musíme z toho vytěžit co nejvíce, i kdybych musel do své další destinace dorazit polomrtvý a nepříjemně unavený.
nyctourist-map.blogspot.com
Dorazili jsme opravdu pozdě a cestování podzemkou v obřím New Yorku není nejrychlejší. Hotel byl v Chinatownu na jihu Manhattanu a Álvaro se hned ztrapnil po příjezdu, když kufrem zavadil o obří bednu pomerančů, které se hned rozkutálely po celém bloku. Zřejmě musí stále mít "wanted" plakáty hledající majitele výrazně modrého kufru. Takhle rychlého běžce ale nikdy krátkonozí Číňané nechytnout. Po checkinu jsme zjistili, že jsme byli dáni do jednopostelového pokoje, ale kvůli využité slevě jsme si nemohli moc stěžovat a vyskakovat. Alespoň důvod si zajít do baru a pořádně se zdunit jako kdyby žádné nadcházející ráno nemělo nastat. Čínská čtvrť sousedí s tou italskou, takže příležitost dát si proslulou New Yorskou pizzu. Výborná! A musím se trochu červenat, když jsem tady posledně chválil chicagský deep dish do nebes. Dále jsme se vydali k Times Square, prošli pár obchůdků, zakoupili obligátní suvenýry a nálepky, nedaleká proslulá výšková budova na 30 Rockafeller Plaza, centrála televize NBC stále ještě nabízela noční vyhlídku na město. Proč ne. Výhled neskutečný, ačkoliv to není s přibližně 60 patry ani zdaleka nejvyšší budova v NY (Chicagská Sear Tower má 103!). Světla velkoměsta září všemi směry, neskutečný kolos a megalopole. Pár posledních piv, provokace a trollení Brenta na úkor našich Broncos (ten chlap je úplnej sportovní blázen do svého klubu) a problémy s jednou postelí jsme rešit nemuseli. Zem se nezdála již toliko tvrdá.
en.wikipedia.org
Pátek ráno, poslední budíček pro Álvara v USA, za 13 dní se budu probouzet asi se stejnými pocity. Pro všechny z nás tohle byla první návštěva Velkého jablka. Brentův seznam must-see rozhodně rozhodně memoriál připomínající 11. září. Hned jak vystoupíte na WTC z metra, foukne na vás silná atmosféra. Škoda, že místo připomíná spíše ultimátní turistickou atrakci. Davy všude naruší jakoukoliv pietu, kterou cítíte. Prošli jsme kostelem Sv. Pavla, kde se tenkrát narychlo vybudovala záchranná stanice a dnes je to místo s několika oltáři a "poutní místo". Dále už jdete v obřích davech do pietního parku, bezpečnostní prohlídky hned několikrát kontrolují obsah vašich kapes a batohů a konečně vstoupíte dovnitř. Samotný park je stále ve výstavbě a vedle supernové výškové budovy One World Trade Center zde vznikne i muzeum a pár dalších mrakodrapů. Zatím má ale celkem velký park dvě hlavní dominanty - obří "fontány" s vodopády. Údajně největší umělé vodopády na světě jsou oázou uprostřed nejrušnějšího světového staveniště. A jak jinak pokračovat než symbolicky na Sochu svobody. Je to předvídatelné, ale Brent s Álvarem mají jen pár hodin ve městě, není čas objevovat skrytá zákoutí (Banksy v září/říjnu řádil právě v New York City). 9/11 memorial byl Brentův požadavek, ten Álvarův byl více... přízemní. Nintendo World, jediný obchod na světě (údajně), kde prodávají všechno spojené s Nintendem. Příliš geeky i pro mě. Čas se rozloučit, kluci míří na JFK, jeden letí na západ, druhý přes Atlantik do Evropy. Očividné slzy jsem snad schoval, ale opravdu doufám, že se znovu někdy setkáme. Trochu zmatků na nádraží, ale nakonec jsem se do svého vlaku dostal.
Sledujte příští epizodu - David opět sám, tentokráte ve Washingtonu.

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

čtvrtek 17. října 2013

Boston - historie USA (10/14 - 10/17)

Kde jsem to skončil? Ah, lavička v Bostonu, odkud jsem se v odpoledních hodinách vydal pěšmo směrem k hotelu, kde jsem se měl sejít s Álvarem a Brentem. Nikam jsem nemusel pospíchat, však jsem měl pár hodin k prokochání se čínskou čtvrtí až k místu ubytování. Střetli jsme se v podvečer a tak jsme se vrátili do centra jen na večeři a čas na žádné objevování nebyl. Zamířili jsme do italské čtvrti (která se v Bostonu jmenuje z nějakého důvodu North End). Ještě dozníval Columbus Day a tak bylo vše plné lidí, vyhlášené cukrárny naprosto přecpané lidmy a nekonečné fronty na ulici. Nakonec jsme zapadli do malé italské restaurace, která nelákala zástupem ovcí a nepůsobila příliš opulentně (ani náš dress code…). Než jsme si objednali dal se s námi do řeči postarší pár v reakci na to, že jsme z Denveru (Brent nikdy nedá "státní" barvy Broncos pryč). A tento pár v pozadí doprovázel ještě více postarší gentleman, který nám byl představen jako Michael Dukakis. Bývalý guvernér státu Massachusetts a demokratický protikandidát George H. W. Bushe v prezidentských volbách 1988. Žádné celebrity v LA se neproháněly, ale musel jsem si počkat do návštěvy Nové Anglie.
www.beaconinn.com
Následující den už byl konečně čas na pořádné objevování Bostonu. Hned ráno jsme se přihlásili na DUCK tour - "kachny" jsou atrakcí Bostonu, kde vás vezmou obojživelným vozidlem jak po pomátkách na souši, tak i chvíli nad vodou. Vodní část celkem nuda, ale zbytek plnohodnotně zastoupí klasické prohlídky z tramvají/autobusu. Výborné na úvodní poznání města. K obědu jsme se zajeli do Fenway Parku - sportovní svatostánek v USA. Stadión basebalového týmu Boston Red Sox. Jeden z nejmenších "ballparků", který byl postaven již v roce 1912 a stále stojí a slouží. Pro srovnání druhý nejstarší je Wrigley Field v Chicagu z roku 1914, a třetí stadio LA Dodgers je jenom z roku 1964. I když nemáte ponětí co baseball je, ta výjimečnost srší okolo, za více než sto let místo nasbíralo řadu sportovních legend a místních tradic. Poté jsme se již vrátili zpět do města a vydali se na Freedom Trail - tradiční pěší stezka, která vás provede významnými místy, kde válka za nezávislost začala. Ať už je to Grand Burial Place, kde jsou pohřbeni tři signatáři americké ústavy, okolo starého State House, jež sloužil jako sídlo britské vlády a přihlížela Bostonskému masakru až po Bunker Hill, kde došlo k jedné z významných bitev. Část stezky jsme měli s průvodkyní, středoškolskou učitelkou, která si opravdu užívala možnost poučovat (a zkoušet) "své drahé Američany". Na konec stezky jsme se dostali již po soumraku, ale loď USS Constitution a Bunker Hill, dvě hlavní atrakce závěrečné části byly stejně zavřené z důvodu vládní odstávky. Ok, pár piv, jídlo a návrat zpět do hotelu.
en.wikipedia.org
Nový den a výlet mimo Boston. Do Salemu. Malé přímořské městečko je proslulé neslavně čarodějnickým honem (1962 - 1963), při kterém byly desítky lidí obviněny z čarodějnictví a zbytečně oběšeny. Dnes mají proslulé muzeum, kam se hlavně v říjnu, měsíci halloweenu, sjíždějí davy lidí a město žije více než v jiných ročních obdobích. Bohužel jsme byli trochu pozadu s naším časovým harmonogramem a to nám znemožnilo zajet do Lexingtonu a Concordu, městeček kde vpodstatě začala americká válka o nezávislost proti britskému impériu. Místo toho jsme se vydali metrem do stanice Harvard. Oblast nejstarší americké univerzity, tour okolo kampusu nám ukázala historii, nastínila život místních studentů a zákoutí okolo univerzitního kampusu.
Čím je ale Boston v Čechách nejznámější? Samozřejmě Bostonským pití čaje, poslední ráno ve městě jsme se tedy rozhodli prožíit jako v Synové svobody 16. prosince 1773, vyhazováním beden s čajem z lodí v přístavu. Asi právem je tahle atrakce pravidelně volená jako nejlepší turistické atrakce celé oblasti. A asi teď miluji bostonský přízvuk.
A kam dále? Sedím ve vlaku směrem New Yorku/Washington. Ale o tom příště.

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

úterý 15. října 2013

Maine, neMejn (10/12 - 10/14)

www.newenglandmagazine.com
Posledně jsem dopisoval řádky pro příspěvek na blog na letišti v Clevelandu, kde jsem čekal na let do Bostonu (s přestupem na New Yorkském letišti JFK). Byl jsem opravdu hodně natěšen, přestože vládní "odstávka" slibovala hlavní atrakci, Acadia National Park, zavřenou. Ale v plánu bylo pronajmout si auto a svobodněji se pohyboval (kdo nežil v USA mimo velká města nemá představu jak nepraktiké je se zde přepravovat). V sobotním pozdním odpoledni jsem se vymotal z terminálu a dostal se do výpujční centrály. Vše probíhalo bez problému, akceptace mého evropského řidičského průkazu, potvrzení o rezervaci. Jednou z posledních položek co po mně paní na přepážce chtěla bylo moje SSN (číslo sociálního pojištění), aby projela můj "kredit" (předpokládám, že je to nějaká centralizovaná databáze "dlužníků") - ZAMÍTNUTO. Samozřejmě, nejsem občanem Spojených států a tak nemůžu mít kladný kredit, ale nepochopitelná je neschopnost přes toto projít dále - konzultace s bankou, žádná možnost zálohry či něco podobného, ostatní půjčovny předrezervovány. Na otázku jak postupují s cizinci mi nebyla holka od Advantage schopná uspokojivě odpovědět. Jaktože při pronájmu auta v Grand Canyonu o měsíc dříve jsem problémy neměl? Myslím, že musela být ráda, že jednala s klidnou povahou jako jsem já, pořádný cholerik by na ní určitě vyjel více, dožadoval by se nejvyššího manažera společnosti a omluvy od samotného Obamy. Což samozřejmě někdo jako ona "od přepážky" nemůže splnit.
Ilustrativní obrázek, bylo to bez úsměvů
Tak tedy náhradní plán. Je kolem sedmé večer a všechny vyhledávače hlásí plno v celém Bostonu (!), pokud nehodláte platit $400 za noc. Rozhoduji se tedy trávit následujících +/-12 hodin přímo na letišti. Není to žádný šlágr, jelikož všechny restaurace jsou na druhé straně bezpečnostních kontrol, nezbývá mi příliš možností než nacházím poslední otevřený "food corner" na terminálu B. Kuřecí burrito není delikátní jako od mého domácího coloradského Chipotle, ale stále vábnější než vedle stojící nabídka Burger Kingu. Alespoň, že bostonské letiště patří těm civilizovanějším (s internetem), takže není problém prvních pár hodin přežít v klidu sledováním seriálů (třetí řada Luthera nic moc) a otravováním všech na facebooku. Po jedné hodině raní už je letiště plné "bezdomovců" jako jsem já a vzduchem se line tak trochu deprese zklamaných lidí (tohle si přece nikdo neplánuje) co čekají na své raní lety.
Neděle ráno, cvrkot je hlasitější a tak se hned okolo osmé, deváté vydávám přes město do jediného volného hostelu co jsem na internetech našel. Alespoň už neprší. Check-in je možný až odpoledne, ale chci to zkusit i kdybych měl čekat pár dalších hodin na recepci. Musím se tahat s přetěžkým batohem a to není zrovna příjemná procházka. Hostel je docela daleko od centra, ale od nádraží Wellington v určité hodiny zajištuje zdarma svoz - velmi příjemné. Paní mi po cestě vysvětluje, že je v Kanadě oslava Díkuvzdání tento víkend a tak si spousta Kanaďánků udělala výlet přes hranice (a navíc v pondělí je Columbus Day svátek, ačkoliv není všeobecně uznávaným federálním volným dnem). Hostel má až téměř venkovskou atmosféru a údajně vysokou návratnost hostů, kteří jednou okusí bydlet mimo přelidněné centrum. Něco na tom bude, i když já bych po kladných zkušenostech z Chicaga bych upřednostnil velký řetězec HI Hostels.
www.mass.gov
Check-in úspěšný, myslel jsem, že únavou padnu rovnou do postele, ale stání na nohou mě úplně probralo a tak jsem odložil ze svých zavazadel co nejvíce a jal se vydat do města s vidinou brzkého návratu až se únava navrátí. Hned po opuštění metra (vypadá snad i starší než to Londýnské) na stanici State dává město svoji historii najevo. Cihlové domy, zaprášené pouliční lampy - naprosté nebe a dudy proti "rurálnímu" Denveru či modernějšímu Chicagu. Naprosto bez cíle kráčím náhodnými ulicemi a kochám se v přelidněné atmosféře. Na ulici si dám obyčejný hot dog, abych vzápětí prošel nejlepším místem v Bostonu - Quincy Market. Tržiště s desítkami restaurací, které nabízejí všechno, od asijské kuchyně, přes cukrárnu a NY sandwiche po pizzu nebo tradiční mořské pokrmy Nové Anglie. Sakra, to jsem prováhal. Bostonské ostrovy jsou významnou přírodní památkou, kvůli federální odstávce v tyto dny zavřené. Ale dobrovolníci drží alespoň dva z 34 v provozu. Volím úplně náhodně třeba George Island, který je obývaný starodávnou pevností z dob války o nezávislost. Cesta trajektem trvala poměrně dlouho, ale ta následující hodinka na ostrově stála za to. Krásná tichá atmosféra, úplně odtržená od přelidněného velkoměsta. Nazpět se mi moc nechce, ale mám přece jenom hlad a prozkoumat důkladněji Quincy Market se zdá jako nejlepší argument. Dvakrát projdu celou budovou, abych se ujistil, že mé rozhodnutí je správné a volím lokální "domácí" claw chowder. Klasická hustá krabí polévka je servírovaná v chlebu (jako některé restaurace nabízejí gulášovku u nás doma) a nejvíce připomíná babičinu bramboračku… ale s krabama. Jak já se těším domů! Celkem brzy jsem se vydal zpět na hostel a dal prozatím vale bostonskému dobrodružství.
V pondělí odpoledne se mám sejít s Álvarem a Brentem, ale než dorazí přečkal jsem několik hodin na hostelu. Vidina cestování s takto nacpaným batohem mě donutila sehnal si krabici pro odeslání několika věcí domů - ale pošty mají ve "svátek" zavřeno, takže namísto nacpaného batohu se tahám s neforemní krabicí. Sedím na lavičce na křižovatce State a Surface a čekám, jaké další útrapy mi moje cestování ozvláštní.

  • Denver
  • Chicago
  • Cleveland
  • "Maine"
  • Boston
  • New York
  • Washington
  • Philadelphia
  • Atlantic City
  • New York
  • Reykjavik
  • London
  • Prague!!!

pondělí 14. října 2013

Cleveland - rock & roll, baby (10/11 - 10/12) - Fotky

Fotky z mé rychlonávštěvy Clevelandu v Ohiu najdede pod tímto odkazem. Bez popisku většina fotek stejně nedává smysl, proto se klidně ptejte v jakékoliv diskusi zde, na facebooku či nejlépe přímo pod odkazem na google+.

neděle 13. října 2013

Cleveland - rock & roll, baby (10/11 - 10/12)

Chicago jsem opustil kolem jedenácté večer s tím, že v autobuse přespím a ušetřím za noc někde na hotelu/hostelu. Cesta zabrala okolo sedmi, osmi hodin a hned nad ránem jsem se zjevil "o dva státy vedle" v Ohiu. Všichni se mě ptali, "Proč Cleveland? Na okraji jezera Erie nic není.", ale já jsem mířil za jediným hlavním cílem - Rock'n'Rollová síň slávy. Cesta uběhla naprosto bez problémů a zřejmě nastřádaná únava z Chicaga se úspěšně rozpustila do krásného spánku na palubě dálkového bezpřestupového Greyhoundu.
en.wikipedia.org
Nad rozespalým městem se ještě vznášel brzký opar když jsem pomalu kráčel z autobusové zastávky. Bylo ještě brzy na objevování a tak jsem přes internet objevil malý zapadlý dinner proslulý svými levnými snídaněmi. Nádherná ospalá atmosféra (a nejenom protože bylo brzo ráno), pravděpodobně moc turistů z České republiky během dne nevidí. Dinner byl uvnitř postaršího nákupního střediska a tak jsem u jednoho z opuštěných stolů usedl abych napsal první blog z Chicaga. Pak už byl konečně čas na cestu k jezeru, kde jsem mohl vejít do již otevřeného muzea a svatyně Rock&Rollu. Tour ještě ani nezačala a já už našel svůj oblíbený artefakt - dodávku, se kterou Rage Against the Machine obježděli svá první tour mezi léty 1991 - 1993, samozřejmě napěchovaná podepsanými intrumenty této legendární party. Jsem v ráji během tří minut od průchodu vstupní halou. A pak už se vejde dovnitř a návštěvník je pohlcován všemi těmi podepsanými kytarami, kostými a originálními dokumenty (originální první draft textu London Calling, či nahrávací smlouva Johna Lee Hookera). První místnosti jsou zasvěcené všem subžánrům, které budovaly Rock, dále výstavy věnované jednotlivým městům a pak se samozřejmě přejde k jednotlivým umělcům. Paul Simon, AC-DC, David Bowie, Run DMC, Jefferson Airplane, Michael Jackson, B.B. King. A samozřejmě The Boss. Muzeum se nestydí míchat žánry a (dle mého správně) dává prostor všem umělcům, kteří "vyskočili" ze škatulek. Procházením se chotbami muzea jsem trávil asi 4 hodiny, jak malý kluk přebíhal od kytar Buddy Guye, přes piáno Johna Lennona či skutečnou Zeď od Floydů. Větší exhibici pak samozřejmě mají britské legendy The Beatles a The Rolling Stones (k příležitosti jejich padesátiletého výročí zrovna probíha ještě více rozšířená prohlídka jenom s předměty vztahujícími se právě k Stones). Nikdy jsem asi v muzeu předtím nestrávil tolik soustředěných hodin, jako právě zde v Clevelandu.
www.storagelocations.com
Po muzeu jsem si vyzvedl přetěžký batoh na autobusové zastávce a šel se ubytovat do hotelu. Překvapivě čas uběhl hrozně rychle v Ohiu (navíc jsem zase o jednu hodinu blíže k českému času). Večer jsem se dostal už jenom k rychlé procházce potemnělým městem, které působí hodně neupraveným dojmem a rocková aura se zdá budována trochu uměle. Cleveland stále trpí statusem jednoho z nejchudších měst Ameriky, v pátek večer ale toto rozhodně neplatí. Je game day, NBA tým Cleveland Cavaliers právě poráží Orlando a v ulicích se zájem o zábavu nezdá příliš utlumen.
Ale přesto nelituji návštěvy, jedině snad můj otec by si užil toto hudební švitoření ještě více. Že by nápad na ultimátní dárek? Poslat ho do Clevelandu?

sobota 12. října 2013

pátek 11. října 2013

Chicago - tohle je ta Amerika (10/8 - 10/10)

Ve spěchu jsem ani nestihl napsat poslední příspěvek ke svému odjezdu z Denveru. Je to story se vším co k loučení patří - emoce, napětí a hektické dny. Snad ještě bude vhodná příležitost se k posledním dním v Coloradu vrátit. Ale teď není čas, jelikož mé téměř jednoměsíční cestování začalo. A začalo hned ve třetím největším městě Spojených států - v Chicagu.
en.wikipedia.org
Po smutném rozloučení s mými spolubydlícími (je neuvěřitelné, že jsme spolu prožili už téměř celý rok), kteří mě ochotně vzali ráno na letiště jsem už na většinu nadcházejícího cestování sám. Na menší chicagské letiště Midway jsem dorazil krátce po poledni a bezproblémový transportní systém snadno doveze všechny cestovatele i idioty snadno do hlavního centra města (jaká to změna proti Denveru, kde prioritou je budování dopravní sítě na západ do hor namísto východním směrem k letišti...). Hned po výstupu z nadzemky jsem se ale zamiloval - rušné ulice, cvrkot poledního velkoměsta. Nikdy bych nečekal, že zrovna mě toto přelidněné prostředí okouzlí, a tak rychle. V hostelu jsem se nemohl ještě ubytovat a proto jsem uložil svůj přecpaný batoh a vydal se hned na průzkum. Zvolil jsem snadnou cestu po břehu jezera Michigan, protože nabídka cesty sever/jih nemůže ztratit nikoho. Došel jsem vlastně i celkem daleko přes celý Civic Park k Navy Pier. Navy Pier je molo se spoustou restaurací a zábavy (obří ruské kolo). A navíc v tomto koridoru můžete beztrestně pít "venku". S margharitou už se to kráčelo veseleji. Dále jsem si zaplatit výlet lodí po řece Chicago s průvodcem pojednávající o architektonických skvostech města. Výborná volba na seznámení se s městem. Američané vědí jak udělat show a tak si průvodkyně doslova vychutnala otočku lodi v jižním rameni, když se za ní grandiózně zjevila Sears Tower v celé své kráse. Ale i "menší" mrakodrapy si zasloužily plnou pozornost a zajímavé příběhy o předimenzované budově pošty, "kukuřičních" dvojčatech či obří kancelářské budově s vlastním poštovním směrovacím číslem také stály za to. Poté jsem se již jenom ubytoval a zašel na první kulinářskou dobrotu - Chicago deep dish pizza. Ač malá do průměru, o to vyšší a poměr těsto-sýr měla velmi vyrovnaný. A protože nedaleko stojí Cloud Gate, využil jsem pozdní hodiny k několika nočním fotkám známé Fazole, obří sochý z nereznoucí oceli.
frank-lloyd-wright.visit-chicago-illinois.com
Druhý den v Chicagu jsem se přihlásil na nabízenou aktivitu hostelu - devadesátiminutová procházka s architektonickým výkladem (a předtím jsem se zase vrátil k Fazoli, tentokráte pro fotky ve dne a s minimem lidí). Prováděla nás starší paní, dobrovolnice, která jistě pamatovala město bez většiny dnešních staveb. Velmi zajímavé, protože nás upozornila na řadu detailů a také jsme nakoukli do řady vstupních hal věžáků kam by mě nikdy nenapadlo vstoupit. A navíc z pěti lidí na prohlídce jsme byli dva Češi. Nepočítám-li kuchaře v české restauraci v Denveru, toto vlastně byl první Čech se kterým jsem mluvil živě od loňského září! Jarda byl z Prahy a cestoval opačným směrem než já. V New Yorku už byl a teď se přez Chicago chystal na západní pobřeží. Další mojí zastávkou byl Oak Park. Oak Park má dva unikáty: 1. - narodil se a žil zde 22 let jeden z nejvýznamnějších spisovatelů historie, Ernest Hemingway (ačkoliv se později spíše od Chicaga distancoval) a ze 2. - Oak Park je nejrozsáhlejší "sbírkou" staveb Franka Lloyda Wrighta. Wrighta jistě znáte díky designu třeba tohoto, a hlavně, na něj trochu netypickou, budovou Guggenheimova muzea v New Yorku (jistě se tam ještě podívám). Frank Lloyd Wright si v parku postavil svůj dům a ateliér - jistě stojí za prohlídku, i když průvodce, starší paní, se až moc často odkazovala na web pro více informací. Protože Chicago je přezdívané "kolébka mrakodrapů", byl nejvyšší čas se začít šplhat nahoru. Středeční podvečer jsem se vydal na západ slunce na vyhlídku na vrcholu John Hancock Center, čtvrté to nejvyšší budovy v Chicagu. Odsud už to bylo nedaleko k Ed Debevic's, což je typický americký dinner jak vystřižený z 50. - 60. let. Výborný hambruger, vtipná hlučná obsluha. A hlavně tento večer byl zasvěcený (jak se nakonec ukázalo) nejlepší části Chicaga - BLUES. Už několik měsíců předem jsem si vyhlídl malý blues bar na sever od centra. Nakonec se z B.L.U.E.S. on Halstead vyklubal malinký bar, kde chicagské blues vládne každý večer. V moji středu byl na řadě Rodney Brown and Hot Rod. Moje roztřesené záběry nezachytí tu magickou atmosféru a hudební umění početné kapely. Bydlet v Chicagu, tak na blues chodím každý večer (navíc vstupné za pouhých $7). B. B. Kind a Buddy Guy, které jsem viděl pár měsíců nazpět v coloradském Red Rocks už jsou vyšší, od kořenů vytržená dítka. Tady se stále jede naplno. Už asi vím co budu hledat v New Yorku...


htstudents.egfi-k12.org
Ve čtvrtek, můj poslední den v Illinoise, už jsem se musel pomalu balit. Ačkoliv můj autobus do další destinace odjížděl až v jedenáct večer, musel jsem vyklidit vyhřátou postel v hostelu kolem jedenácté dopolední. Naštěstí ve vstupní lobby nabízely uzamikatelné skříňky (děkuji své sestřičce za darovaný zámeček, který konečně po roce zužitkovávám). Proslulé muzeum The Art Institute of Chicago mě zklamalo, nabízí sice spoustu unikátních portrétůkrajinek a jiných artefaktů hlavně klasického umění z celého světa, ale s nejlepšími galeriemi v Madridu, Londýně či Itálii se nemůže rovnat. A jako poslední velkou atrakci jsem si nechal samotnout Sears Tower (dnes Willis Tower, které ale tak žádný chicagan neřekne). Pětadvacet let (do roku 1998) nejvyšší budova světa je majestátním a celkem i ošklivým symbolem města. Ale ten pocit, ten pocit stát na místě kde víte, že pouze jedno místě v USA je výše než tenhle váš bod (nová věž na místě WTC v New Yorku). Nedávno navíc nainstalovali čtyři prosklené balkóny, ze kterých (pokud se procpete davem) můžete viset ve výšce přes 400 metrů rovnou nad západní stranou budovy.
Jak jste jistě vyčetli Chicago mě naprostou dostalo, nečekal jsem takový přímý zásah, ale tyhle tři dny za to stály. Rozhodně jsem měl štěstí na počasí, kdy slunečné dny snadno zahnaly proslulou zimu hrnoucí se od jezera. Lituji možná jenom pouhých dvou nocí, které jsem si na "Windy City" nechal ve svém nabitém programu... Důvod vrátit se, ne?

Fotky snad brzy.